Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Hologram w zabiegach kardiologicznych

2018/03/29

W Szpitalu Uniwersyteckim przeprowadzono zabieg kardiologiczny z wykorzystaniem technologii trójwymiarowego obrazu holograficznego – HoloLens. To rewolucyjna metoda, która łączy świat wirtualny z rzeczywistym, pozwalając zobaczyć narządy w przestrzeni 3D.

W czwartek, 29 marca,  Prof. Dariusz Dudek wraz z zespołem przeprowadził zabieg leczenia ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej ASD (Atrial Septal Defect) z użyciem technologii HoloLens w czasie rzeczywistym. Zabieg odbył się w Pracowni Hemodynamiki i Angiografii II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Prof. Dudek wraz ze swoim zespołem oraz krakowskimi programistami został zaproszony przez Microsoft do światowego programu Mixed Reality (MR) z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości HoloLens w medycynie.

- Integralną częścią tej technologii są okulary HoloLens, które dają możliwość postrzegania świata poprzez mieszaną rzeczywistość. – tłumaczy prof. Dudek, kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych. - Dzięki MR widzimy rzeczywistość tak jak przez okulary słoneczne, ale dodatkowo na ekranie okularów wyświetla się hologram i wszystkie dane dotyczące przeprowadzanego zabiegu. Patrząc przez te okulary widzimy klasyczny obraz z angiografu, obraz echokardiografii trójwymiarowej, oraz dodatkowo jesteśmy wspomagani przez MR o obraz struktur serca. To tak jakbyśmy „byli we wnętrzu serca” albo mieli otwartą klatkę piersiową.

Dzięki zastosowaniu rozszerzonej rzeczywistości lekarz może przejść przez wszystkie etapy zabiegu zanim go rozpocznie. Załadowanie hologramów pozwala obejrzeć drogę dojścia do uszkodzonej struktury serca - np. zastawki serca oraz zaplanować umieszczenie jej w odpowiednim miejscu, a także na zbadanie przed operacją odległości struktur m.in tego, czy proteza nie upośledzi nam napływu do tętnic w sercu. Możemy także przekonać się w przygotowanych symulacjach przestrzennych, czy wielkość proponowanej do wszczepienia zastawki lub zapinki do serca będzie odpowiednia do indywidualnych wymiarów i anatomii serca określonego pacjenta – terapia indywidualizowana.

- Technologia HoloLens pozwala nam zobaczyć narządy w przestrzeni. Do tej pory musiał wystarczać obraz dwuwymiarowy albo rekonstrukcje 3D tomografii komputerowej,  w rezonansie czy w angiografie. Natomiast hologram jest zupełnie przestrzennym obrazowaniem struktur, który pozwala nam zobaczyć wszystko w prawdziwym trójwymiarze – dostrzec rzeczywiste struktury przedsionka i precyzyjniej zaplanować zabieg pod względem możliwości przemieszczania się naszych urządzeń. - komentuje prof. Dudek. - Najważniejszą rzeczą jeśli chodzi o samo urządzenie jest fakt, że jego obsługa nie wymaga dotykania ekranu – okulary reagują na ruch ręki i komendy głosowe. W związku z tym możemy elektronicznie „przekroić serce” w dowolnych płaszczyznach oraz obracać przekroje w dowolnej osi.

Rozszerzona rzeczywistość HoloLens to także dokumentacja medyczna w jednym miejscu. Na podstawie raportów, wyników badań, analiz, które trafiają do centralnego raportu o pacjencie, lekarze w jednym miejscu mają jego pełną dokumentację medyczną wraz z danymi obrazowymi.

Technologia HoloLens to przełom w zastosowaniu najnowszych systemów oprogramowań informatycznych w rozwoju medycyny, pomocnych w procesie diagnozowania, projektowania oraz wspomagania terapii zabiegowych. Na świecie rozszerzoną rzeczywistość okularów HoloLens z powodzeniem wykorzystuje się już w architekturze czy inżynierii.

Wdrażanie rozwiązań najnowszych technologii takich jak Hololens dla medycyny są możliwe dzięki wspólnej pracy interdyscyplinarnego zespołu, dlatego tak ważna jest bezpośrednia współpraca przy realizacji tego projektu z Zakładem Bioinformatyki i Telemedycyny UJ Collegium Medicum, jako przykład doskonałej synergii łączącej inżynierię z medycyną.