Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

„Nowe życie” po przeszczepie

2018/02/12

8 lutego, w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom transplantacji nerek. O swoich doświadczeniach opowiedzieli Pacjenci, którzy przeszli transplantację, natomiast lekarze specjaliści poruszyli tematy związane z kwalifikacją do zabiegu, dietą czy aspektami psychologicznymi.

- Takie spotkania są bardzo ważne, ponieważ uświadamiają, że przeszczep i znalezienie dawcy może uratować komuś życie. Sama jestem po przeszczepie nerki, dawcą była moja mama – zgodność była aż w 90%, co jest cudownym wynikiem – opowiada Pani Joanna, jedna z uczestniczek konferencji. - Dziś jedynie zażywam leki i jestem co 3 miesiące na wizycie kontrolnej w Szpitalu Uniwersyteckim. A poza tym, spotykam się ze znajomymi, wyjeżdżam, żyję jak normalny człowiek - dodaje.

To właśnie Szpital Uniwersytecki pod koniec ubiegłego roku, jako jedyna placówka z Małopolski, otrzymał zgodę od Ministerstwa Zdrowia na przeszczep nerki od dawcy żywego, jak rownież akredytację Centrum Organizacyjno-Koordynującego ds. Transplantacji „Poltransplant”.

- To dla nas istotna zmiana głównie dlatego, że wpisuje się w wieloletnią tradycję transplantologii w Szpitalu Uniwersyteckim. Jest kolejnym krokiem do jej rozwoju. W sumie od 1992, od kiedy przeprowadzamy transplantacje nerek od dawców zmarłych - przeszczepiliśmy ponad 600 nerek. To znaczy, że tyle razy udało nam się uwolnić kogoś od zależności od maszyny. Dać mu nadzieję, radość i możliwość spełnienia marzeń – mówi Dyrektor Szpitala, Barbara Bulanowska. - Cieszę się, że istnieje możliwość przeszczepów od dawcy żywego, choć zdaję sobie sprawę, jak trudno jest podjąć decyzję o oddaniu organu- dodaje.

Hasło tegorocznej konferencji „Transplantacje nerki - nowe życie” to „Pacjenci edukują pacjentów”. Jest to szczególnie ważne biorąc pod uwagę, że w Polsce wciąż brakuje dawców. Takie spotkania pokazują, że dla wielu chorych to jedyna szansa na normalne, zdrowe życie.