Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Oddział Kliniczny Ginekologii i Onkologii

Rejestracja: 12 424-85-30

Przejdź do menu 3 poziomu

O nas

Kamień węgielny pod budowę Kliniki Ginekologicznej przy ul. Kopernika 23 wmurował 28 kwietnia 1921 Naczelnik Państwa Polskiego, Józef Piłsudski. Uroczyste otwarcie nastąpiło 7 XI 1936 roku. Była to wówczas jedna z najnowocześniejszych klinik ginekologiczno-położniczych w Polsce i całej Europie.

Oddział Kliniczny Ginekologii i Onkologii SU w Krakowie kontynuuje tradycje Kliniki Ginekologicznej i jest wiodącym ośrodkiem ginekologicznym i ginekologiczno-onkologicznym w kraju. Prowadzi diagnostykę i leczenie schorzeń ginekologicznych i ginekologiczno-onkologicznych  w oparciu o aktualną wiedzę, z użyciem nowoczesnego sprzętu medycznego. Zatrudnia wysokiej klasy specjalistów z dziedziny położnictwa i ginekologii , ginekologii onkologicznej, chemioterapii , radioterapii, ultrasonografii diagnostycznej i inwazyjnej , ultrasonografii uroginekologicznej, ultrasonografii onkologicznej i urodynamiki, kolposkopii, histeroskopii i laparoskopii.

Odział posiada 27 sal, 69 łóżek, w tym 5 na Intensywnej Terapii i 12 tzw. wybudzeniowych w ramach Bloku Operacyjnego. W Oddziale Klinicznym znajdują się ponadto 4 wyremontowane, spełniające wymogi Unii Europejskiej, w pełni wyposażone sale operacyjne.

Oddział znany jest w Polsce z bardzo dużego doświadczenie w leczeniu zmian przednowotworowych szyjki macicy z zastosowaniem metod tradycyjnych  a także elektrochirurgicznych i laserowych. Jest również znanym w Polsce i na świecie ośrodkiem kształcącym lekarzy w kolposkopii i cytologii ginekologicznej. Jest jednym z nielicznych miejsc w regionie zajmujących się diagnostyką i leczeniem chorób sromu.

Oddział specjalizuje się  w diagnostyce i leczeniu obniżenia i wypadania narządów płciowych i nietrzymania moczu. W zakresie diagnostyki tych schorzeń oprócz metod typowych wykonywane jest badanie urodynamiczne i ultrasonsongrafia uroginekologiczna. W leczeniu stosowane są najnowocześniejsze metody w tym taśmy, siatki i zabiegi laparoskopowe. Wyjątkowy dorobek i doświadczenie także w skali europejskiej  dotyczy diagnostyki i leczenia wad rozwojowych narządu rodnego. Wśród metod terapeutycznych dominują zabiegi histeroskopowe i laparoskopowe.

Odział Kliniczny Ginekologii i Onkologii prowadzi ogólnopolskie szkolenia z histeroskopii i laparoskopii.

Odział jest  także ośrodkiem referencyjnym z ginekologii onkologicznej. Jako pierwszy w Polsce został wyróżniony prestiżowym Certyfikatem Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologiczne (European Society of Gynaecological Oncology - ESGO). Akredytacja ESGO świadczy o najwyższym standardzie świadczonej opieki onkologicznej, pozwala na wymianę doświadczeń z zagranicznymi ośrodkami, a także prowadzenie badań klinicznych i leczenia eksperymentalnego na najwyższym poziomie, w zakresie chemioterapii, radioterapii i leczenia chirurgicznego  chorych z nowotworami piersi i układu rodnego. Specjaliści z zakresu ginekologii onkologicznej wykonują wszystkie typy zabiegów operacyjnych od ultraradykalnych operacji w raku jajnika( tzw. zabiegi cytoredukcyjne) do operacji oszczędzających płodność . Znaczna część tych operacji wykonywana jest laparoskopowo. Oddział Kliniczny Ginekologii  i Onkologii  SU wyspecjalizował się w chemioterapii raka jajnika i innych nowotworów żeńskiego narządu płciowego i  piersi.

W oparciu o bazę i specjalistów z Oddział Kliniczny Ginekologii  i Onkologii działa Uniwersyteckie Centrum Leczenia Chorób Piersi.

DECODECODECO

 


DECO