Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Ola i Paulina – pierwsze bliźniaczki w Małopolsce

2017/01/04

W Nowy Rok, o godz. 14.30 w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie urodziły się pierwsze w Małopolsce bliźniaki. Szczęśliwych rodziców i dziewczynki odwiedzili Wicemarszałek Województwa Wojciech Kozak oraz Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Sylwia Grzesiak-Ambroży.

Dziewczynki: Aleksandra Elżbieta oraz Paulina Zuzanna urodziły się w 38 tygodniu ciąży i przyszły na świat przez cesarskie cięcie. Ważą po 2500 gram i mają 50 cm długości. – Podobne jak siostry, ale są bliźniaczkami dwujajowymi, więc nie mam problemu z ich rozróżnieniem – żartowała mama, Elżbieta Balicka. - Są bardzo spokojne i grzeczne, a ja czuję się dobrze i jutro wychodzimy do domu – dodała.

Marszałek Wojciech Kozak, który odwiedził rodziców na oddziale w Szpitalu Uniwersyteckim, serdecznie pogratulował lekarzom udanego przeprowadzenia porodu, a rodzicom złożył serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności na przyszłość oraz wręczył okolicznościowy czek. Dziewczynki natomiast otrzymały pluszowe maskotki.

- Cieszę się bardzo, że możemy przekazywać tak radosne wiadomości, jakimi są narodziny dzieci, a nie tylko informacje o chorobach. Nie dziwi mnie jednak, że pierwsze bliźnięta urodziły się właśnie na naszym Oddziale Położnictwa i Perinatologii. Jesteśmy szpitalem o III poziomie referencyjności, zapewniamy najlepszą opiekę okołoporodową również w przypadkach ciąż mnogich czy zagrożonych. Trafiają do nas Pacjentki z terenu całego województwa. Mogę powiedzieć, że jesteśmy szczęśliwi, że bliźniaczki są zdrowe oraz zapewnić, że czekamy na kolejne, równie dobre nowiny – podsumowuje Dyrektor Szpitala Barbara Bulanowska.