Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Rewolucyjny sprzęt w Oddziale Klinicznym Otolaryngologii

2018/02/26

W trosce o pacjentów O/K Otolaryngologii, korzystając z funduszy projektu „Wzmocnienie potencjału jednostek Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w obszarze diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych”, Szpital zakupił najwyższej jakości sprzęt m.in. nowoczesny endoskop sztywny oraz  fiberoskop pracujące w systemie NEAR-INFRARED ENDOSCOPY WITH INDOCYANINE GREEN.

Sprzęt ten służy do oceny jam nosa, nosowej części gardła, części krtaniowej gardła oraz krtani. Badanie przy pomocy tego systemu wykorzystuje różnice we właściwościach pochłaniania światła przez tkanki, co pozwala wykryć zmiany patologiczne, które są niewidoczne dla lekarza stosującego tradycyjne metody diagnostyczne. Wcześnie wykryta zmiana nowotworowa to dla pacjenta większa szansa na szybsze i skuteczne wyleczenie.

Badanie fiberoskopem pracującym w systemie NEAR-INFRARED ENDOSCOPY WITH INDOCYANINE GREEN jest bardzo istotne we wczesnej fazie diagnostyki onkologicznej, gdyż zmniejsza ryzyko popełnienia błędu – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Paweł Stręk. Zaletą tego badania  jest możliwość wykonania go w znieczuleniu miejscowym, natomiast badanie w tym samym systemie za pomocą endoskopu sztywnego (wykonywane w znieczuleniu ogólnym) pozwala z zwiększą precyzją pobrać materiał do weryfikacji histopatologicznej – dodaje profesor.

Dodatkowo, Oddział Kliniczny Otolaryngologii wyposażony został w nowoczesny, dostosowany do badania stół szpitalny. W jego konstrukcji najważniejsza jest ruchomość oraz ułatwienia w postaci podpórek na ręce oraz możliwość ustawienia prawidłowego odgięcia głowy. Niewątpliwą zaletą jest możliwość łatwego usunięcia poduszek w celu dezynfekcji łóżka oraz wygodny, przeciwodleżynowy materac.