Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Szpital Uniwersytecki rozwija transplantologię

2018/01/27

W piątek 26 stycznia, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki, w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie uroczyście obchodzono Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Z tej okazji zorganizowano serię wykładów. Szpital ogłosił również, że jako pierwszy w województwie otrzymał akredytację Ministerstwa Zdrowia oraz zgodę Centrum Organizacyjno-Koordynującego ds. Transplantacji „Poltransplant" na wykonywanie przeszczepów nerek od osób żywych.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie to ważny ośrodek transplantacyjny w kraju. Dotychczas przeprowadzano w nim przeszczepy szpiku kostnego – zarówno autologiczne, jak i allogeniczne, a także przeszczepy narządowe od zmarłych dawców. W samym ubiegłym roku przeprowadzono łącznie aż 116 takich operacji, a ich liczba wciąż rośnie.

- Wspieranie transplantologii to istotny punkt strategii rozwoju Szpitala Uniwersyteckiego. Dlatego tak ważna jest dla nas, uzyskana pod koniec zeszłego roku, ponowna akredytacja Centrum Organizacyjno-Koordynującego ds. Transplantacji „Poltransplant" na wykonywanie dotychczas przeprowadzanych przeszczepów. Osobiście również bardzo się cieszę, że udało nam się uzyskać zgodę na wykonywanie przeszczepów nerek od dawców żywych. To dla chorych nowa szansa na otrzymanie przeszczepu oraz skrócenie czasu oczekiwania na niego – mówi dyrektor szpitala, Barbara Bulanowska.

Uzyskanie akredytacji oficjalnie ogłoszono podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji, który odbywa się w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki. Z tej okazji wykłady wygłosili: prof. dr hab. Piotr Richter, dr n. med. Tomasz Kruszyna, dr n. med. Czesław Osuch oraz prof. dr hab. Władysław Sułowicz. Uczestnicy spotkania mieli również okazję by zapoznać się z nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi podczas transplantacji.

- Przeszczep nerki od dawcy żywego jest bezpieczniejszy dla biorcy i dzięki niemu ma on szansę dłużej utrzymać się przy życiu -podkreśla prof. dr hab. med. Piotr Richter, Kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej. -Wykonujemy go wcześniej niż w okresie oczekiwania na dawcę zmarłego, dlatego możemy znacznie lepiej określić, przygotować warunki i dobór narządu przeszczepianego niż w przypadku losowego uzyskania narządu - dodaje.

Warto podkreślić, że Szpital Uniwersytecki jest realizatorem programu wyposażenia ośrodków transplantologii, na który to cel otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia w wysokości 1 miliona 744 tysięcy 800 złotych. Łącznie ze środkami własnym, w latach 2017-2018 na rozwój transplantologii Szpital przeznaczy 2 miliony 181 tysięcy złotych.