Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Całodobowy punkt informacji: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Zakład Mikrobiologii

O nas

Zakład Mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jest samodzielną jednostką organizacyjną i funkcjonuje jako szerokoprofilowe nowoczesne laboratorium mikrobiologiczne nieprzerwanie kontynuując działalność Pracowni Bakteriologicznej powstałej po wojnie z inicjatywy Profesora Jana Kostrzewskiego.

Zakład Mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wykonuje szeroki panel badań diagnostycznych z zakresu bakteriologii, wirusologii, mykologii oraz parazytologii. Profil świadczonych usług jest systematycznie poszerzany i dostosowywany do wymogów stawianych szerokoprofilowym laboratoriom mikrobiologicznym.

Obecnie Zakład Mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jest jedyną tego typu w województwie małopolskim, w pełni skomputeryzowaną i dysponującą nowoczesną aparaturą diagnostyczną placówką, w której badania wykonuje się w systemie 24 godzin na dobę przez 7 dni w tygodniu. W Zakładzie Mikrobiologii wykonywane są badania zlecane zarówno przez lekarzy zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, jak i na rzecz osób fizycznych i podmiotów gospodarczych w ramach działalności komercyjnej. Dla pacjentów indywidualnych dostępny jest odpowiednio wyposażony gabinet pobierania materiałów.

Rocznie w Zakładzie Mikrobiologii wykonuje się ponad 170 000 ogółem ponad 161 000 badań opartych na procedurach ICD-9.

Częścią sukcesywnie wdrażanego  systemu jakości  jest  udział w krajowych i międzynarodowych programach kontroli zewnętrznej badań laboratoryjnych organizowanych odpowiednio przez: Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej (POLMIKRO),  Quality Control for Molecular Diagnostics (QCMD, Glasgow, Wielka Brytania) oraz Labquality  (Helsinki).
  • Prezentacja Zakładu Mikrobiologii [pdf, 8,9 MB] Pobierz
  • Diagnostyka mikrobiologiczna - nowości diagnostyczne [pdf, 4,3 MB] Pobierz