Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Zakład Mikrobiologii

Przejdź do menu 3 poziomu

O nas

Zakład Mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie funkcjonuje jako szerokoprofilowe nowoczesne laboratorium mikrobiologiczne, w pełni skomputeryzowane i dysponujące specjalistyczną aparaturą diagnostyczną. W jednostce wykonuje się rocznie blisko 200 tys. procedur diagnostycznych na rzecz jednostek Szpitala oraz kontrahentów zewnętrznych, w tym pacjentów z odległych województw. Badania realizowane w trybie całodobowym, podlegają krajowym i międzynarodowym programom kontroli zewnętrznej. Aktualnie Zakład Mikrobiologii jest jedynym w Polsce południowej ośrodkiem diagnostycznym, w którym oferowany panel badań mikrobiologicznych w znacznej mierze zaspokaja potrzeby wynikające z leczenia pacjenta w jednostce wysokospecjalistycznej.

Pracownia Bakteriologii Ogólnej i Mykologii świadczy szeroki zakres badań opartych o klasyczne techniki hodowli oraz zarówno konwencjonalne, jak i w pełni zautomatyzowane metody identyfikacji oraz oznaczania lekowrażliwości drobnoustrojów izolowanych z różnorodnych materiałów, w tym sekcyjnych. W procesie diagnostycznym stosowane są nowej generacji aparaty, m in. do automatycznego monitorowania posiewów krwi i płynów ustrojowych czy badań przesiewowych moczu, wykorzystujących technologię cytometrii przepływowej.

Zespół Pracowni Parazytologii zajmuje się diagnostyką schorzeń pasożytniczych ze szczególnym uwzględnieniem pasożytów przewodu pokarmowego. Standardowe badanie parazytologiczne umożliwia wykrycie zarówno pierwotniaków (pasożytów jednokomórkowych m.in.: lamblii jelitowych, ameb), jak i pasożytów zaliczanych do przywr, tasiemców czy nicieni. Pracownia specjalizuje się również w diagnostyce pasożytów tropikalnych, w tym z rodzaju Plasmodium, wywołującego malarię.

W Pracowni Diagnostyki Molekularnej i Immunodiagnostyki przy użyciu zaawansowanych technologicznie metod wykonuje się wysokospecjalistyczne badania diagnostyczne charakteryzujące się wysoką czułością i swoistością (Real time PCR).Pracownia specjalizuje się w diagnostyce chorych objętych programem leczenia wirusowych zapaleń wątroby typu B (HBV) i typu C (HCV) orazw diagnostyce pacjentów zakażonych wirusem HIV, realizowanej w ramach programu Ministerstwa Zdrowia. Część badań diagnostycznych opartych o techniki molekularne wykonywana jest „na ratunek życia” w czasie nie przekraczającym 48 godzin. Obejmują one w szczególności oznaczenia DNA CMV, DNA EBV, DNA HSV, RNA Influenza A/H1N1 oraz badania prenatalne (DNA CMV, DNA Toxoplasma gondii).

Prowadzona w Pracowni diagnostyka zakażeń, ze względu na jej szeroki zakres, wysoki standard pracy, dostępność konsultacji oraz unikalne w skali kraju rozwiązania organizacyjne jest silnym wsparciem dla zespołów terapeutycznych oddziałów klinicznych i poradni Szpitala, wykraczając w tym obszarze zadań także poza granice Województwa Małopolskiego.

Pracownia Kontroli Zakażeń Szpitalnych realizuje w szczególności zadania związane z bieżącą oceną i raportowaniem sytuacji epidemiologicznej oddziałów Szpitala, w tym analizą etiologii zakażeń, oceną trendów lekooporności, identyfikacją szczepów wieloopornych. Lokalne dane mikrobiologiczne stanowią cenne wsparcie w opracowywaniu schematów terapeutycznych dotyczących farmakoprofilaktyki oraz farmakoterapii najczęściej rozpoznawanych i leczonych w Szpitalu zakażeń.

DECODECODECO

 


DECO DECO DECO DECODECODECO