Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Breast Unit

Rejestracja: 12 424 80 65

Przejdź do menu 3 poziomu

Breast Unit - o nas

Uniwersyteckie Centrum Leczenia Chorób Piersi w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie jest ośrodkiem, w którym pacjentki z podejrzeniem raka piersi, mogą liczyć na szybką i  kompleksową diagnostykę oraz wielokierunkowe leczenie.

Praca zespołu wzorowana jest na sprawdzonych metodach z ośrodków amerykańskich oraz zachodnioeuropejskich, działających w oparciu o tzw. Breast Unit.  Oprócz konwencjonalnego badania USG i mammografii cyfrowej istnieje możliwość poszerzenia diagnostyki o mammografię 3D (tomosyntezę), biopsję aspiracyjną cienkoigłową, biopsję gruboigłową oraz biopsję mammotomiczną wykonywaną pod kontrolą USG lub MMG.

W każdym przypadku rozpoznanego raka piersi, decyzja odnośnie leczenia podejmowana jest wspólnie przez lekarzy biorących udział w cotygodniowych konsyliach. W skład zespołu wchodzą:  radiolodzy, chirurdzy, ginekolodzy, patolodzy, onkolodzy, radioterapeuci i chirurg plastyczny. Wszystkie pacjentki mogą liczyć również na pomoc fizjoterapeuty i psychologa.

Spektrum aktualnie wykonywanych w ośrodku zabiegów chirurgicznych obejmuje zabiegi oszczędzające i  onkoplastyczne, biopsje węzłów wartowniczych, zabiegi radykalne, wreszcie jednoczasowe i odroczone rekonstrukcje piersi.  Ściśle współpracujący zespół radioterapeutów i onkologów zabezpiecza dalsze leczenie tj. brachterapię, teleradioterapię oraz terapię systemową.

Ośrodek prowadzi poradnictwo dla młodych kobiet z rakiem piersi, które pragną zachować płodność po leczeniu onkologicznym, jest też placówką referencyjną w makroregionie dla kobiet ciężarnych z rozpoznanym rakiem piersi.

Uniwersyteckie Centrum Leczenia Chorób Piersi posiada rozbudowaną ofertę edukacyjną i prowadzi szkolenia w zakresie diagnostyki oraz leczenia chorób piersi dla lekarzy specjalizujących się w dziedzinach chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej.

Rocznie leczonych jest tutaj około 400 kobiet z rozpoznanym rakiem piersi. Ze względu na osadzenie w strukturze Szpitala Uniwersyteckiego i posiadane zaplecze intensywnej terapii w ośrodku diagnozowane i operowane są najcięższe przypadki: z licznymi obciążeniami internistycznymi, synchronicznymi nowotworami w innych lokalizacjach i pacjentki po przeszczepach nerek.

Większość stanowią chore z województwa małopolskiego, ale z uwagi na unikatowy w skali makroregionu serwis chirurgiczny (rutynowo wykonywane zabiegi rekonstrucyjne), znaczny odsetek pacjentów (około 40%) pochodzi z województw sąsiednich: śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.