Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Centrum Terapii Pozaustrojowych

Rejestracja: 12 430-53-82

Przejdź do menu 3 poziomu

Centrum Terapii Pozaustrojowych

Centrum Terapii Pozaustrojowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie umożliwia leczenie chorych z zastosowaniem najbardziej zaawansowanej mechanicznej wentylacji płuc w sposób oszczędzający płuca oraz pozaustrojowego wspomagania/zastępowania płuc z wykorzystaniem pełnego spektrum technik krążenia pozaustrojowego – ECMO i ECCO2R.

Zadaniem Centrum Terapii Pozaustrojowych jest koordynacja i rozwój technik krążenia pozaustrojowego w intensywnej terapii w ramach Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Techniki pozaustrojowe, umożliwiające wspomaganie lub zastępowanie funkcji narządów, rozwijają się niezwykle dynamicznie i stanowią jeden z filarów nowoczesnej intensywnej terapii.

Celem CTP jest poprawa wyników leczenia ważnych społecznie chorób, w tym sepsy, ciężkiej niewydolności oddechowej, urazów wielonarządowych. Istotną rolą CTP jest współpraca z innymi oddziałami Szpitala i zapewnienie kompleksowej opieki pacjentom w najcięższym stanie. Szpital Uniwersytecki dysponuje personelem medycznym o najwyższych kwalifikacjach i zapewnia leczenie najszerszego spektrum problemów zdrowotnych w naszym regionie. SU jest jednostką o wysoce innowacyjną, co umożliwia stosowanie nowatorskich terapii w intensywnej terapii przy jednoczesnym zapewnieniu chorym kompleksowej opieki koordynowanej na wszystkich etapach – od ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, przez oddziały szpitalne zabiegowe i zachowawcze po najnowocześniejszą intensywną terapię.

Centrum Terapii Pozaustrojowej działa w oparciu o stanowiska intensywnej terapii Oddziału Klinicznego Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego dysponując w praktyce łącznie bazą 47 łóżek intensywnej terapii wyposażonych na najwyższym światowym poziomie.

Powołanie Centrum Terapii Pozaustrojowych stanowi dowód na dynamiczny rozwój Szpitala Uniwersyteckiego i jego rolę w regionie Polski Południowej na wzór podobnych ośrodków istniejących w najlepszych szpitalach uniwersyteckich na świecie.

ECMO_2