O nas
Oddział Kliniczny Toksykologii i Chorób Wewnętrznych
Oddział Toksykologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie świadczy wysokospecjalistyczne usługi z zakresu toksykologii klinicznej pacjentom znajdującym się w stanie zagrożenia życia z powodu toksycznego działania leków, substancji chemicznych, toksyn roślinnych i jadów zwierzęcych.
W leczeniu ostrych zatruć wykorzystywane są metody podtrzymywania czynności życiowych do momentu ustąpienia działania toksyny i poprawy stanu pacjenta. Oddział dysponuje bankiem swoistych odtrutek stosowanych w konkretnych przypadkach zatruć. Do leczenia najcięższych stanów wykorzystywane są metody pozaustrojowej eliminacji toksyn przy użyciu zabiegów hemodializy, hemoperfuzji oraz dializy albuminowej wątroby. Ostatnia wymieniona metoda jest unikalną procedurą wspomagania upośledzonej funkcji wątroby w stanach zarówno jej ostrej jak i przewlekłej niewydolności o różnej etiologii. Umożliwia eliminacje endogennych toksyn akumulujących się w organizmie, stwarzając dogodne warunki do samoistnej regeneracji wątroby, a w skrajnych przypadkach wydłużenie czasu do przeprowadzenia ratującego życie przeszczepu wątroby.
W skład Oddziału Toksykologii wchodzi Pracownia Analiz Toksykologicznych – laboratorium, w którym przy użyciu wysoce czułych i specyficznych metod przeprowadza się analizy toksykologiczne krwi i moczu na obecność toksyn. Wynik takiego oznaczenia jest istotny w codziennej praktyce toksykologicznej. Umożliwia diagnozowanie zatruć, podejmowanie decyzji leczniczych oraz ocenę ciężkości zatrucia.
W jednostce działa całodobowy Ośrodek Informacji Toksykologicznej. Pracownicy Oddziału pełnią telefoniczne dyżury, udzielając informacji dotyczących postępowania na wypadek zatrucia. Ośrodek posiada stale aktualizowane komputerowe bazy danych dotyczące diagnostyki i leczenia zatruć. Prowadzi także rejestrację informacji telefonicznych oraz zdarzeń związanych z narażeniem na środki biobójcze.