Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Odsłonięcie popiersia Ignaza Semmelweisa

2018/12/21

Na ulicy Kopernika 23, w budynku O/K Neonatologii, O/K  Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii, O/K Ginekologii i Onkologii oraz O/K Położnictwa i Perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie odsłonięto popiersie upamiętniające uznanego węgierskiego lekarza Ignaza Semmelweisa. Uroczystość odbyła się z okazji dwusetnej rocznicy urodzin węgierskiego specjalisty.

W odsłonięciu popiersia wzięli udział m.in. prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, rektor UJ, prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, Prorektor UJ ds. Collegium Medicum oraz Adrienne Kormendy - Konsul Generalny Węgier w Krakowie.

Ignaz Semmelweis uważany jest za jednego z pionierów antyseptyki. Węgierski lekarz zajmował się badaniem przyczyn wysokiej śmiertelności wśród kobiet w połogu. Powiązał objawy groźnej gorączki połogowej z tymi, które spowodowały zgon jego przyjaciela, zranionego przypadkowo skalpelem podczas sekcji zwłok.

Dzięki jego sugestiom lekarze przed wykonaniem badań czy zabiegów zaczęli dokładnie myć ręce, co przyczyniło się do znacznego ograniczenia liczby zgonów wśród rodzących.

 

fot. Jerzy Sawicz