Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Pracownia Hemodynamiki i Angiografii

Rejestracja: 12 424 71 81/82

Przejdź do menu 3 poziomu

Denerwacja tętnic nerkowych - najnowsze metody leczenia opornego nadciśnienia tętniczego w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie

2011/11/25

Już w najbliższy poniedziałek kardiolodzy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wykonają innowacyjny zabieg denerwacji tętnic nerkowych. Ta nowoczesna metoda polega na odnerwieniu tętnic nerkowych metodą ablacji, i tym samym skutecznym obniżeniu ciśnienia tętniczego. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów, u których ciśnienie tętnicze utrzymuje się powyżej normy, pomimo stosowania kilku grup leków przeciwnadciśnieniowych. Odpowiedzialność za to ponosi nadreaktywność układu współczulnego nerek, którego elementy wyścielają ściany tętnic nerkowych . Jak podkreśla prof. dr hab. med. Danuta Czarnecka, Ordynator Oddziału Klinicznego I Kliniki Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego: Pewna grupa pacjentów ma oporne nadciśnienie tętnicze, czyli takie, które nie ulega normalizacji i obniżeniu, pomimo stosowania, co najmniej trzech różnych grup leków w maksymalnych dawkach. Wówczas właściwie stajemy się bezradni wobec wysokich wartości ciśnienia tętniczego. Ratunkiem dla takiego pacjenta jest właśnie odnerwienie tętnic nerkowych. Denerwacja to zabieg inwazyjny. Nakłuwa się tętnicę udową i tą drogą wprowadza cewnik do aorty. Na wysokości odejścia tętnic nerkowych, wchodzi się do nich i dokonuje denerwacji specjalnym cewnikiem.

Zabieg wykonany zostanie w Samodzielnej Pracowni Zakładu Hemodynamiki i Angiografii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, we współpracy z I Kliniką Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego SU. Zespołowi kardiologów interwencyjnych przewodniczyć będzie prof. dr hab. med. Dariusz Dudek.

Już w najbliższy poniedziałek kardiolodzy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wykonają innowacyjny zabieg denerwacji tętnic nerkowych. Ta nowoczesna metoda polega na odnerwieniu tętnic nerkowych metodą ablacji i tym samym skutecznym obniżeniu ciśnienia tętniczego. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów, u których ciśnienie tętnicze utrzymuje się powyżej normy, pomimo stosowania kilku grup leków przeciwnadciśnieniowych. Odpowiedzialność za to ponosi nadreaktywność układu współczulnego nerek, którego elementy wyścielają ściany tętnic nerkowych . Jak podkreśla prof. dr hab. med. Danuta Czarnecka, Ordynator Oddziału Klinicznego I Kliniki Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego: Pewna grupa pacjentów ma oporne nadciśnienie tętnicze, czyli takie, które nie ulega normalizacji i obniżeniu, pomimo stosowania, co najmniej trzech różnych grup leków w maksymalnych dawkach. Wówczas właściwie stajemy się bezradni wobec wysokich wartości ciśnienia tętniczego. Ratunkiem dla takiego pacjenta jest właśnie odnerwienie tętnic nerkowych. Denerwacja to zabieg inwazyjny. Nakłuwa się tętnicę udową i tą drogą wprowadza cewnik do aorty. Na wysokości odejścia tętnic nerkowych, wchodzi się do nich i dokonuje denerwacji specjalnym cewnikiem.

Zabieg wykonany zostanie w Samodzielnej Pracowni Zakładu Hemodynamiki i Angiografii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, we współpracy z I Kliniką Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego SU. Zespołowi kardiologów interwencyjnych przewodniczyć będzie prof. dr hab. med. Dariusz Dudek.

DECODECODECO

 


DECO