Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Spokojnie, to tylko ćwiczenia

2018/06/01

W środę w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, na O/K Alergii i Immunologii oraz O/K Angiologii i Kardiologii przy ul. Skawińskiej wybuchł pożar. Konieczna była ewakuacja całego personelu i pacjentów. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze, bo były to tylko ćwiczenia BHP.

Choć środowa akcja była pozorowana, realia zagrożenia zostały realistycznie odwzorowane. Pacjentów i personel wyprowadzono zgodnie z procedurą przed budynek w miejsce zbiórki, a z dwóch zadymionych sal na piętrze strażacy ewakuowali „uwiezionych” za pomocą dźwigu oraz na linach. Przećwiczono również akcję ratowniczo-gaśniczą. Personel szpitala natomiast powtórzył wszystkie czynności, według których należy postępować od momentu zauważenia ognia aż do przybycia jednostek straży pożarnej. Oceniano poprawność i szybkość podejmowanych decyzji, począwszy od powiadomienia odpowiednich służb o wybuchu pożaru, poprzez ewakuację pacjentów i jej realizację. Sprawdzano, czy personel szpitala postępuje według odpowiednich procedur oraz jak współpracuje ze strażą pożarną.

Podobne ćwiczenia odbywają się w Szpitalu Uniwersyteckim regularnie. To dobra okazja do nauczenia się, jak w sytuacjach zagrożenia zminimalizować ryzyko wybuchu paniki, ochronić życie i zdrowie pacjentów oraz mienie szpitala.