Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Szansa na życie bez dializ

2019/01/25

26 stycznia, w  rocznicę pierwszego udanego przeszczepienia nerki w Polsce, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie rocznie przeprowadzanych jest kilkadziesiąt zabiegów transplantacji nerek od dawców zmarłych. Od grudnia 2017 r. Szpital uzyskał również zgodę na pobieranie i przeszczepianie narządów od dawców żywych.

- Pacjent, aby otrzymać nerkę od dawcy, musi być umieszczony na Krajowej Liście Oczekujących na przeszczepienie. Listę prowadzi POLTRANSPLANT. Lekarz opiekujący się chorym w stacji dializ czy poradni nefrologicznej wykonuje szereg badań i konsultacji pozwalających wykluczyć przeciwwskazania do przeszczepienia nerki i wysyła te informacje drogą elektroniczną do Regionalnego Ośrodka Kwalifikacyjnego, który mieści się przy O/K Nefrologii Szpitala Uniwersyteckiego – tłumaczy piel. Iwona Dymek, Regionalny koordynator pobierania i przeszczepiania narządów ze Szpitala Uniwersyteckiego. W 2018 roku w naszym szpitalu przeprowadzono 28 tego typu transplantacji.

Od ubiegłego roku Szpital Uniwersytecki uzyskał zgodę ministra zdrowia na pobieranie i przeszczepianie nerek od dawców żywych. To świetna wiadomość dla chorych, którzy wciąż oczekują na przeszczepienie nerki. Taki zabieg jest najlepszym wyborem dla Pacjenta, ponieważ pozwala znacznie skrócić czas oczekiwania, zaplanować operacje, zminimalizować czas, kiedy narząd jest poza organizmem człowieka oraz odpowiednio dobrać immunologicznie. Para dawca-biorca jest dokładnie przebadana, a zabieg pobrania i transplantacji nerki jest bezpieczny dla dawcy i biorcy.

W Polsce liczba przeszczepów nerek od dawców żywych w 2018 r. wyniosła zaledwie 40 – dlatego tak ważna jest edukacja w dziedzinie transplantologii. Przeszczep nerki to praca zespołowa: chirurgów, nefrologów, anestezjologów – zaangażowani są lekarze oraz Pacjent, wraz ze swoją rodziną. Dawcą może zostać krewny w linii prostej (dziadkowie, rodzice, dzieci, wnuki) oraz rodzeństwo, osoba przysposobiona,  małżonek. Wiek kandydata na dawcę nie jest ściśle określony – przyjmuje się, że dolna granica to 18 lat. Decyzja o oddaniu nerki bliskiej osobie powinna wypłynąć od dawcy, musi być dobrowolna.

Poza przeszczepami nerek w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przeprowadza się – zarówno również  autologiczne, jak i allogeniczne - przeszczepy szpiku kostnego.