Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Twoje życie jest w Twoich rękach

2014/10/15

RMF 24

Rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym - stanowi blisko 22 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Codziennie umiera na niego 14 Polek. Rocznie walkę z tym nowotworem przegrywa 5 255 kobiet w naszym kraju. Dziś w Twoim zdrowiu w Faktach RMF FM zajmujemy się właśnie nowotworami piersi.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w 2010 roku stwierdzono w Polsce prawie 16 tys. nowych zachorowań na raka piersi. Niestety, statystyki są przerażające.W ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na nowotwory złośliwe piersi wzrosła ponad dwukrotnie- najbardziej w

Wciąż nie wiadomo, jakie są przyczyny zachorowań na raka piersi. Jest jednakwiele czynników zwiększających ryzyko tej choroby. To:

- starszy wiek,

- pierwsza miesiączka przed ukończeniem 11. roku życia,

- menopauza po 54. roku życia,

- długotrwała (co najmniej 10 lat) hormonalna terapia zastępcza,

- rodzinne występowanie raka piersi (poniżej 50 roku życia),

- nosicielstwo mutacji niektórych genów (przede wszystkim BRCA1 i BRCA2),

- późny wiek pierwszego porodu (po 35. roku życia),

- brak potomstwa - ryzyko jest większe u kobiet, które nigdy nie rodziły,

- brak karmienia piersią - kobiety karmiące piersią, nawet przez krótki okres, rzadziej chorują na raka piersi,

- niewłaściwa masa ciała - największym ryzykiem są objęte kobiety, które znacząco przybrały na wadze po 18. roku życia, kobiety otyłe po menopauzie są dwukrotnie częściej narażone na rozwój raka piersi; otyłość sprzyja przerzutom;

- niewłaściwa dieta - nadmiar tłuszczów nasyconych (zwierzęcych) w diecie oraz spożywanie alkoholu (30-60 gramów dziennie).

W przypadku raka piersi możliwości profilaktyki są ograniczone. Niemniejzapobieganie nadwadze i otyłości poprzez zrównoważoną dietę i aktywność fizyczną połączeniu z profilaktyką wtórną (tj. badaniami profilaktycznymi) stanowią najprostszy sposób ochrony przed tym nowotworem. Należy unikać wędlin zawierających konserwanty i ograniczyć spożycie mięsa, szczególnie czerwonego (tj. tłustego). Na rozwój raka piersi mają wpływ kobiece hormony estrogeny - im wyższy ich poziom tym ryzyko zachorowania jest większe. Produkcja estrogenów zależy między innymi od ilości tkanki tłuszczowej, dlatego u kobiet tęższych poziom ten jest wysoki.

Po pierwsze - badaj się sama

JAK BADAĆ PIERSI? NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ? PRZECZYTAJ ROZMOWĘ Z EKSPERTEM I ZOBACZ FILM INSTRUKTAŻOWY

Każda kobieta po 20. roku życia powinna regularnie badać się sama.Raz w roku należy zgłosić się na badanie do lekarza (ginekologa, chirurga lub onkologa).

Kobiety, które regularnie (raz w miesiącu) przeprowadzają samobadanie piersi, mogą wykryć guz wielkości około 1 cm. Guz wielkości do 2 cm, który okazałby się zmianą złośliwą, jest zwykle nowotworem w I stopniu zaawansowania i jest prawie w 100 proc. wyleczalny.

Najlepszym momentem do przeprowadzenia badania piersi jest 2-3 dzień po miesiączce.

Jeżeli kobieta już nie miesiączkuje, powinna wybrać na badanie jeden, zawsze ten sam dzień w miesiącu.

To powinno Cię zaniepokoić

Niepokoić powinna przede wszystkim zmiana kształtu lub symetrii piersi. Należy obserwować skórę, sprawdzić, czy nie zmienił się jej kolor, czy nie pojawiły się poszerzone podskórne naczynia żylne, pofałdowanie, uwypuklenie, owrzodzenie skóry lub obraz tzw. skórki pomarańczy.

Kobieta powinna zgłosić się do lekarza także gdy zaobserwuje wciągnięcie ("odwrócenie") lub zmianę kształtu brodawki, wyciek z brodawki, drobne owrzodzenia i nie gojące się zmiany pokryte strupem w obrębie brodawki, łuszczenie się lub linijne pęknięcia skóry w okolicy otoczki i brodawki. Niepokojący jest także ból w piersi lub jej okolicach, samoistny lub przy ucisku, obustronny lub jednostronny, o różnym nasileniu.

Pamiętaj o USG i mammografii

Najlepszym sposobem wykrywania wczesnego raka u kobiet powyżej 40. roku życia jest mammografia, czyli zdjęcie radiologiczne piersi. Badanie to umożliwia wykrycie bardzo małej, niewyczuwalnej ręką zmiany nowotworowej.

Inną bezbolesną i bezpieczną jest ultrasonografia. Badanie USG piersi najczęściej zalecane jest kobietom między 20. a 40. rokiem życia lub w każdym wieku ze wskazań onkologa. Jest też badaniem nieinwazyjnym, dzięki czemu może być wykonywane wielokrotnie.


Podstawą codziennej profilaktyki jest samobadanie piersi. Jak to zrobić radzi dr n. med. Diana Hodorowicz Zaniewska, chirurg onkologiczny z Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie:


DECO


TU OGLĄDAJ FILM: http://www.rmf24.pl/nauka/news-twoje-zdrowie-w-faktach-rmf-fm-twoje-zycie-jest-w-twoich-rek,nId,1535497