Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Całodobowy punkt informacji: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Oddział Kliniczny Hematologii

Rejestracja: 12 424-76-32

O nas

Krakowski Ośrodek Hematologiczny powstał w roku 1950, stworzył go ówczesny docent Julian Aleksandrowicz. Była to pierwsza w Polsce Klinika Internistyczna o wyraźnym profilu hematologicznym, która stanowiła kontynuację działalności zespołu prof. Tempki z okresu przedwojennego – w Szpitalu św. Łazarza przy ul. Kopernika. W krakowskiej klinice prof. Aleksandrowicz w 1958 roku przeprowadził pierwszy przeszczep szpiku pomiędzy bliźniaczymi siostrami. Zespół prof. Aleksandrowicza rozwinął wszystkie dziedziny hematologii, łącznie z nauką o anemiach, białaczkach, chłoniakach, krzepnięciu krwi, jak i o chorobach immunologicznych.

Aktualnie Oddział Kliniczny Hematologii mieści się w odnowionym budynku i obejmuje 4 poziomy: Ambulatorium, Ogólny Oddział Hematologiczny liczący 23 łóżka, Ośrodek Transplantacji Szpiku Kostnego z 11 stanowiskami, oraz wysokospecjalistyczne laboratoria, niezbędne w nowoczesnej diagnostyce i leczeniu chorych.

Rocznie w Oddziale hospitalizowanych jest około 6.000 pacjentów z zanikowymi, jak i rozrostowymi chorobami szpiku kostnego oraz wrodzonymi zaburzeniami krzepnięcia (2/3 to przyjęcia jednodniowe). W Klinice konsultuje się 20.000 chorych rocznie. Powstały w 1997 roku Ośrodek Transplantacji Szpiku wykonuje około 50-70 przeszczepów rocznie, 1/3 to przeszczepy allogeniczne, 2/3 – autologiczne – dotychczas przeprowadzono prawie 800 procedur.

Raz do roku, w maju ma miejsce wielkie kliniczne święto. W ogrodach Oddziału Klinicznego Hematologii spotykają się pacjenci, którzy w ostatnich 15 latach przeszli w naszym Ośrodku przeszczep szpiku kostnego i pokonali chorobę nowotworową. Za każdym razem to bardzo wzruszająca uroczystość.

DECO


DECO DECODECODECO


DECO DECO DECO DECODECODECO