Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Całodobowy punkt informacji: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Oddział Kliniczny Hematologii

Rejestracja: 12 424-76-32

Chłoniak bez tajemnic - w niedzielę demaskowaliśmy tę chorobę

2014/09/15

Głośną muzyką i zajęciami aktorskimi z udziałem masek - tak w ubiegłą niedzielę na Placu Wolnica, wraz ze Stowarzyszeniem Przebiśnieg przeganialiśmy chłoniaki. Razem z odwiedzającymi nas krakowianami i turystami, przy gorących, energetycznych rytmach samby, granej przez formację Sorir Por Favor pozbywaliśmy się negatywnych emocji. Doskonałą okazją do ekspresji były także warsztaty prowadzone przez atorów Teatru Groteska.

Chłoniak to nowotwór układu chłonnego. Może pojawić się u każdego, bez względu na wiek. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, na świecie chorych na chłoniaki jest już ponad milion osób. Liczba zachorowań wzrasta rocznie o około 4-5 promili. Wciąż nie są znane przyczyny powtstawania chłoniaków, ale lekarze są zgodni: diagnoza to nie wyrok. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym stuteczniejsza będzie terapia. Podstawą jest świadomość i edukacja społeczeństwa.

Podczas tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach na Placu Wolnica skorzystać można było z bezpłatnych konsultacji lekarzy z Oddziału Klinicznego Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz zasięgnąc szczegółowych informacji od członków Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Chłoniaki "Przebiśnieg". Każdy z uczestników wydarzenia miał także okazję honorowo oddać krew, ponieważ na Placu Wolnica zaparkował specjalny czerwony autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Zobacz jak demaskowaliśmy chłoniaka:


Anna Drukała, Rzecznik Prasowy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie