Archiwum zamówień publicznych

Archiwum zamówień publicznych

 

Konferencja rozpoczeła się o godz. 11 w sali odpraw Oddziału Chorób Metabolicznych. Obecni byli na niej zarówno organizatorzy akcji: prof. Tomasz Klupa, podróżnik Wojciech Wiltos oraz dr Andrzej Gawrecki, jak również pacjenci - uczestnicy wyprawy. Ze strony mediów gościliśmy dziennikarzy Gazety Krakowskiej, Radia Kraków, Radia Eska oraz Zet Gold. Po wspólnym oglądaniu fimu z wyprawy, nadszedł czas na pytania. Dziennikarzy interesowało przede wszystkim to, jak chorzy radzili sobie w trudnych warunkach górskich oraz czy zechcą poszerzyć zakres swojej aktywności fizycznej np. o jazdę na nartach czy udział w maratonach biegaczy.

Sama akcja "5000 m n.p. cukru" to wyraz nowoczesnego spojrzenia na chorych z cukrzycą. Dziś bowiem ważne jest już nie tylko kontrolowanie poziomu cukru, ale przede wszystkim utrzymanie możliwie wysokiej jakości życia chorego, jego aktywności zawodowej i fizycznej. Ponieważ w zachowaniu tej ostatniej najlepiej sprawdza się wysiłek tlenowo-interwałowy, jakiego dostarczają górskie wycieczki, profesor Tomasz Klupa z Kliniki Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wpadł na innowacyjny pomysł. Wraz z podróżnikiem i alpinistą - Wojciechem Wiltosem - postanowił stworzyć zespół złożony z lekarzy oraz pacjentów z cukrzycą typu I, który mają wspólnie przygotowywać się do zdobycia jednego z pięciotysięczników. - Nasza akcja to ukłon w stronę diabetyków, którym chcemy powiedzieć, że cukrzyca to nie koniec świata i da się z nią żyć. Z drugiej strony to przesanie do środowisk medycznych,by nie zabraniali swoim pacjentom aktywności fizycznej - mówił podczas spotkania prof. Tomasz Klupa.

Akcja trwa od zeszłego roku i przebiega etapami. Pierwszą wspólną „wyprawą" była jesienna wycieczka w Gorce trasą Maratonu Gorczańskiego. Uczestnicy w ciągu 2 dni przeszli 42 km po górach. Żaden z pacjentów nie miał większych problemów z kontrolą glikemii a grupa świetnie się zintegrowała. Następnym krokiem był „Zimowy obóz przetrwania”, także w Gorcach, który odbywał się w lutym br. Jego najważniejszym celem była nauka poruszania się w górach zimą i biwakowania na śniegu.  Nabycie takich umiejętności było niezbędne przy wyprawach w wyższe góry.

Ostatnio grupa pacjentów wybrała się w Alpy by, w bardzo trudnych warunkach pogodowych, zdobywać szczyty o wysokości ponad 3000 metrów n.p.m. Wyprawa trwała cztery dni.

Obejrzyj film z wyprawy:

Zwieńczeniem całego projektu ma być zdobycie pięciotysięcznika, na przełomie czerwca i lipca 2016 roku. Najprawdopodobniej będzie to góra Ararat. Swoje doświadczenia uczestnicy wyprawy opiszą w specjalnym przewodniku dla osób z cukrzycą.

Kierownikiem wszystkich wypraw jest p. Wojciech Wiltos - alpinista i podróżnik, zdobywca nagrody podróżniczej Kolosa za wyprawę do Chile - Atacama 2000. Patronat honorowy objął Bogdan Wenta – słynny trener piłki ręcznej. W wyprawie bierze udział 25 osób, przeważnie w wieku od 20 do 30 lat. Większość z nich nie miała żadnego wcześniejszego doświadczenia wyprawach górskich.

We use cookies to optimize your experience. By browsing our site you agree to our Privacy Policy.