Aktualności

Nasz Szpital

Jak zmienia się życie gdy zostaje się biorcą przeszczepu? Czy transplantacja kończy się na samym zabiegu? Na te pytania odpowiadali eksperci ze Szpitala Uniwersyteckiego oraz  Fundacji Transplantacji LIVERSTRONG podczas zorganizowanych dziś warsztatów.

- Uważam, że takie warsztaty są niesłychanie ważne dla chorych po transplantacji. Zwłaszcza dla tych, którzy uciekają od myśli o chorobie, pomimo różnego rodzaju dolegliwości. Abecadłem postępowania natomiast jest dieta, fizjoterapia, świadomość co i jak można łączyć z immunosupresją, jakie potrawy jeść, jakie soki pić… Im więcej tej wiedzy, tym jest lepiej – mówiła otwierając warsztaty prof. Katarzyna Krzanowska, Kierownik Oddziału Klinicznego Nefrologii, Dializoterapii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych.

Edukacja to absolutny klucz do lepszego życia z chorobą przewlekłą. Cieszymy się, że krakowskie warsztaty transplantacyjne zgromadziły tak liczne grono zainteresowanych. Niektórzy uczestnicy pokonali ponad 800 kilometrów, aby być tu dziś z nami.Podczas paneli dyskusyjnych i prelekcji poruszyliśmy m.in. tematy leczenia transplantacyjnego i chorób zakaźnych, diety po transplantacji, psychologicznych i społecznych aspektów życia pacjentów oraz ich bliskich czy aktywności ruchowej.  

- Przeszczepiamy pacjentów po to, żeby mogli lepiej żyć. Pamiętajmy jednak, że to nie jest cudowne uzdrowienie, tylko zamiana jednej terapii zastępczej na inną. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać, że proces leczenia i wsparcie pacjenta nie kończą się w momencie opuszczenia sali operacyjnej – zwracała uwagę Iwona Dymek, Regionalny Koordynator Pobierania i Przeszczepiania Narządów.

Warsztaty transplantologiczne
Warsztaty transplantologiczne
Warsztaty transplantologiczne
Warsztaty transplantologiczne
Warsztaty transplantologiczne
Warsztaty transplantologiczne
Warsztaty transplantologiczne
Warsztaty transplantologiczne
prof. Katarzyna Krzanowska, Grzegorz Perzyński

Kontrast strony:

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Informujemy, że od 25 maja 2018 r. stosujemy RODO (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), czyli nowe unijne rozporządzenie, które dotyczy ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z Informacjami dla Pacjenta, które znajdą Państwo w zakładce Dla Pacjenta - Ochrona danych osobowych.