Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Oddział Kliniczny Neonatologii

Rejestracja: 12 424-85-62

Przejdź do menu 3 poziomu

O nas

Oddział Kliniczny Neonatologii jest jedynym Oddziałem Klinicznym Szpitala Uniwersyteckiego, którego pacjenci nie są osobami dorosłymi. To jednostka referencyjna dla województwa małopolskiego. Diagnozuje się w niej i leczy pacjentów urodzonych z masą ciała poniżej 1000 gramów, z całego województwa.

W Oddziale Klinicznym Neonatologii tworzone są zasady postępowania okołoporodowego obowiązujące dla całego województwa. Oddział jest także centrum szkolącym lekarzy specjalizujących się w zakresie neonatologii i pediatrii.

Jednostka jest wiodącym w kraju ośrodkiem w zakresie stosowania nieinwazyjnej wentylacji noworodków. Jako pierwsza w Polsce zastosowała i ustaliła zasady postępowania dotyczące wsparcia oddechowego od pierwszej minuty życia. W oddziale wypracowano metody leczenia sepsy u noworodków, które są stosowane w Polsce w ponad 90% oddziałów o najwyższym stopniu referencyjności. Aktualnie opracowuje się metody modyfikacji całkowitego żywienia pozajelitowego u najmniejszych pacjentów, ważących po urodzeniu kilkaset gramów.

Opracowane w Oddziale Klinicznym Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego standardy oparte są na rezultatach badań klinicznych przeprowadzonych w jednostce. Większość opublikowana została w najbardziej prestiżowych, szeroko znanych w świecie czasopismach naukowych, takich jak „Pediatrics”, “Biology of Neonate”, “European Journal of Pediatrics”, “Critical Care Medicine”, “Basic & Clinical Pharmacology & Toxicology” etc.

Wizytówką Oddziału podkreślającą jego możliwości diagnostyczno-terapeutyczne są urodzone w 2008 roku pięcioraczki świętokrzyskie, ważące po urodzeniu od 570 do 800 gramów, których stan zdrowia w chwili obecnej nie odbiega od norm dla rówieśników urodzonych z prawidłową masą ciała i w prawidłowym czasie trwania ciąży.

DECODECODECO

 


DECO