Oddziały kliniczne
Jednostki
- Jednostki
- Oddziały kliniczne
O nas
Oddział Kliniczny Położnictwa i Perinatologii
Biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną, związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2 i rosnącą liczbę odnotowywanych w Polsce przypadków COVID-19, konsultanci krajowi w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz perinatologii – mając na uwadze zdrowie kobiet rodzących oraz personelu medycznego – nadal nie zalecają łagodzenia ograniczeń dotyczących opieki w zakresie położnictwa i ginekologii. Jednakże, zgodnie z oświadczeniem Ministra Zdrowia Prof. Łukasza Szumowskiego, wydanym podczas konferencji prasowej w dniu 29.04.2020, ostateczną decyzję o obecności osoby towarzyszącej przy porodzie podejmuje dyrektor podmiotu leczniczego.
Podstawą postępowania w dalszym ciągu jest możliwie maksymalna ochrona pacjentek i personelu. Za obecność osoby towarzyszącej, sposób organizacji porodów rodzinnych i efekty niepożądane takiej sytuacji odpowiada dyrektora podmiotu leczniczego. W przypadku dopuszczenia osoby towarzyszącej konieczne jest wypełnienie przez tą osobę, ankiety epidemiologicznej. Należy poinformować, że podanie nieprawdziwych danych w ankiecie może spowodować reperkusje prawne. Osoby pozostające w kwarantannie lub w trakcie izolacji nie mogą uczestniczyć w porodzie i wchodzić na teren szpitala. Niezbędne jest aby osoba towarzysząca przez cały czas pobytu w szpitalu nosiła maskę i rękawiczki i ewentualnie była przebrana w strój umożliwiający ochronę epidemiologiczną. Dopuszczalna jest obecność tylko jednej osoby towarzyszącej pod warunkiem, że pacjentka przebywa w pojedynczej, indywidualnej Sali porodowej wyposażonej w węzeł sanitarny. Osoba towarzysząca może ewentualnie zostać wpuszczona w momencie rozpoczętego porodu i powinna opuścić oddział w ciągu 2 godzin po porodzie. W dalszym ciągu na dzień dzisiejszy niezalecana jest jakakolwiek forma odwiedzin w oddziałach położniczo-ginekologicznych.
W przypadku indywidualnej Sali porodowej kobieta rodząca w I, II lub III okresie porodu może przebywać bez maski ochronnej. Wyjątek stanowią rodzące w trakcie kwarantanny lub izolacji, które ze względu na ochronę personelu powinny być przez cały czas trwania porodu zaopatrzone w maskę.
W okresie epidemii COVID 19 praktyka dopuszczania obecności osób towarzyszących podczas porodu nie jest powszechna w krajach europejskich.
W pozostałych zakresach w dalszym ciągu są aktualne zalecenia Konsultantów i Prezesów towarzystw opublikowane w dniu 19.04.2020.
Oddział Kliniczny Położnictwa i Perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jest ośrodkiem klinicznym o najwyższym, trzecim stopniu referencyjności. Prowadzi leczenie według najnowszych standardów w perinatologii i położnictwie. Oddział Kliniczny otacza opieką kobiety w ciążach powikłanych cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami układu krążenia, konfliktem serologicznym, chorobami autoimmunologicznymi, a także innymi problemami wymagającymi specjalistycznej diagnostyki i stosownego postępowania.
Pacjentkom zapewnia się nowoczesną diagnostykę obejmującą badania biochemiczne i biofizyczne oraz badania prenatalne, zarówno nieinwazyjne jak i inwazyjne. W naszej jednostce zapewniamy każdej ciężarnej poród w znieczuleniu. Dbając o bezpieczeństwo i komfort rodzących, zapewniamy także bezpłatne porody rodzinne, zarówno dla porodu prawidłowego jak i rozwiązania ciąży patologicznej. Większość lekarzy Oddziału posiada międzynarodowe certyfikaty Fetal Medicine Foundation z zakresu diagnostyki wad płodu.
W ramach Oddziału Klinicznego funkcjonuje wysokospecjalistyczna Poradnia Patologii Ciąży, w której wykonywane są konsultacje niezbędne przy prowadzeniu ciąży wysokiego ryzyka, zgodnie z programem opieki perinatalnej.
Działalność
Oddział Kliniczny Położnictwa i Perinatologii
Oddział Kliniczny Położnictwa i Perinatologii został utworzony w 2008 roku.
Oddział Kliniczny Położnictwa i Perinatologii jest ośrodkiem klinicznym o najwyższym, trzecim stopniu referencyjności, który prowadzi leczenie wg najnowszych standardów w perinatologii i położnictwie. Klinika otacza opieką kobiety w ciążach powikłanych cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami układu krążenia, konfliktem serologicznym, chorobami autoimmunologicznymi a także innymi problemami wymagającymi specjalistycznej diagnostyki i stosownego postępowania. Pacjentkom zapewnia się nowoczesną diagnostykę obejmującą badania prenatalne zarówno nieinwazyjne jak i inwazyjne, biochemiczne i biofizyczne, zarówno w okresie ciąży jak i podczas połogu. Większość lekarzy w Klinice posiada międzynarodowe certyfikaty Fetal Medicine Foundation z zakresu diagnostyki wad płodów.
W ramach Kliniki funkcjonuje wysokospecjalistyczna Poradnia Patologii Ciąży, w której wykonywane są konsultacje niezbędne przy prowadzeniu ciąży wysokiego ryzyka zgodnie z programem opieki perinatalnej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kobiet ciężarnych, dzięki Fundacji Zdrowie Matki i Dziecka przy Klinice utworzono nowoczesną Szkołę Rodzenia prowadzoną zarówno przez lekarzy położników i neonatologów, jak również wykwalifikowane położne i psychologów.
Oddział Kliniczny Położnictwa i Perinatologii otacza opieką kobiety ciężarne w ciążach wysokiego ryzyka wg najnowszych standardów w perinatologii i położnictwie. Zapewnia pacjentkom nowoczesną diagnostykę obejmującą badania prenatalne, biochemiczne i biofizyczne, zarówno w okresie ciąży jak i podczas połogu.
W zakresie działalności dydaktycznej w Klinice prowadzone są zajęcia ze studentami V i VI roku Wydziału Lekarskiego, Oddziału Stomatologii, Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz Szkoły Medycznej dla Obcokrajowców jak również szkolenia dla lekarzy specjalizujących się z zakresu położnictwa i ginekologii, położnych i ratowników medycznych.
Klinika prowadzi opiekę nad ciężarnymi i rodzącymi pacjentkami z patologią ciąży związaną z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami układu krążenia, konfliktem serologicznym, chorobami autoimmunologicznymi a także innymi problemami ciąży wysokiego ryzyka, wymagającymi specjalistycznej diagnostyki i stosownego postępowania.
W Klinice Położnictwa i Perinatologii prowadzone są badania prenatalne zarówno nieinwazyjne, takie jak ultrasonografia I i II trymestru, test PAPP-A jak i inwazyjne – amniopunkcje, kordocentezy, biopsje kosmówki. Ponadto specjalizujemy się w szeroko pojętej diagnostyce wad płodów, w tym wykrywania wad serca. Jako jedni z nielicznych ośrodków w Polsce posiadamy kontrakt z NFZ na wykonywanie Skriningowego Badania Serca Płodu. Większość lekarzy w Klinice posiada międzynarodowy Certyfikat Fetal Medicine Foundation uprawniający do diagnostyki wad genetycznych w I trymestrze ciąży.
W ramach Kliniki funkcjonuje wysokospecjalistyczna Poradnia Patologii Ciąży. W Poradni wykonywane są konsultacje niezbędne przy prowadzeniu ciąży wysokiego ryzyka zgodnie z programem opieki perinatalnej.
W naszej Klinice zapewniamy każdej ciężarnej poród w znieczuleniu, które jest całkowicie bezpłatne.
Dbając zarówno o bezpieczeństwo jak i komfort rodzących zapewniamy także bezpłatne porady rodzinne zarówno dla porodu prawidłowego jak i rozwiązania ciąży patologicznej.
Struktura
Struktura Oddziału:
- Oddział Kliniczny Położnictwa i Perinatologii
- Blok Porodowy
Zespół Poradni Specjalistycznych:
- Gabinet zabiegowy
- Pracownia Ultrasonografii
- Poradnia Ginekologiczno-Położnicza i Patologii Ciąży
Zespół
Oddział Kliniczny Położnictwa i Perinatologii
Nasz personel

p. o. Kierownika Oddziału
Hubert Huras
prof. dr hab. med.

Zastępca Kierownika Oddziału
Lech Kołodziejski
dr n. med.
Lekarze medycyny
Piotr Chałupczak
dr n. med.
Teresa Górnisiewicz
lek.
Hubert Huras
prof. dr hab. med.
Andrzej Jaworowski
dr n. med.
Irena Kaim
dr n. med.
Lech Kołodziejski
dr n. med.
Anna Mamak-Bałaga
dr n. med.
Magdalena Nowak
dr n. med.
Tomasz Piskorz
lek.
Katarzyna Pośpiech-Gąsior
dr n. med.
Małgorzata Radoń-Pokracka
dr n. med.
Bernadeta Richter
lek.
Magda Rybak-Krzyszkowska
dr n. med.
Krzysztof Rytlewski
prof.dr hab.med.
Maciej Szymik
lek.
Marcin Wiecheć
dr hab. n. med.
Anna Wójtowicz
dr n. med.
Jerzy Wolak
lek.
Przemysław Zajączkowski
lek.
Tomasz Łabiak
lek.
Lekarze rezydenci
Dorota Babczyk
lek.
Marek Bogdanov
lek.
Lidia Gracz
lek.
Svitlana Iliasova
lek.
Karolina Jakubiec-Wiśniewska
dr n. med.
Małgorzata Kasperska
lek.
Monika Kołodziejczyk-Pietruszka
lek.
Marzena Krzemień-Grandys
lek.
Daniel Lipka
lek.
Magdalena Massalska-Wolska
lek.
Malwina Merta
lek.
Małgorzata Skalska-Świstek
lek.
Dominika Stettner-Kołodziejska
dr n. med.
Bartłomiej Szczepański
lek.
Edyta Szczypka
lek.
Rafał Witkowski
lek.
Jan Wolski
lek.
Piotr Zdebik
lek.
Małgorzata Zembala-Szczerba
lek.
Administracja
Urszula Wójcik
mgr
Dietetyczki
Ewa Kluzik
Maria Ziółkowska
Fizjoterapeuci
Barbara Jodłowska
mgr
Pielęgniarki anestezjologiczne
Joanna Grochal
mgr
Dominika Stechura
licencjat
Katarzyna Wojciechowska
mgr
Pielęgniarki operacyjne
Jolanta Drobniak
Położne
Ewa Bochenek
Renata Bogacz
mgr
Lidia Bożek
licencjat
Elżbieta Bronowska
licencjat, specjalista pielęgniarstwa położniczego
Aneta Bulek
licencjat
Karolina Bzowska
mgr
Małgorzata Dobranowska
Małgorzata Dowgiert
Janina Dudek
Angelika Dudek-Kluba
mgr
Małgorzata Dyląg
Zofia Dymek
mgr
Katarzyna Dynus
specjalista pielęgniarstwa położniczego
Barbara Fałda
licencjat, specjalista pielęgniarstwa położniczego
Anna Fudala
mgr
Jolanta Gacek
licencjat
Grażyna Gaj
Małgorzata Gajewska
licencjat
Bogusława Gasińska
Magdalena Gasińska-Paciorek
Ewa Gawronek
licencjat
Katarzyna Gidlewska
Małgorzata Gregorczyk
mgr
Beata Gugała
mgr
Barbara Jabłońska
Barbara Jakimowicz
mgr
Jolanta Janek
Barbara Kijas
Beata Kluczewska
mgr
Joanna Kolarska
licencjat
Agata Kondracka
Jadwiga Konopka
licencjat
Katarzyna Koral-Paliwoda
mgr
Ewa Korzeniak
mgr
Ewa Kowal
mgr
Mariola Kowalczyk-Mikołajczyk
licencjat, specjalista pielęgniarstwa położniczego
Anna Krzemińska
licencjat
Monika Kuder
licencjat, specjalista pielęgniarstwa położniczego
Mirosława Kujawa
licencjat
Małgorzata Lenart
licencjat, specjalista pielęgniarstwa położniczego
Beata Lewandowska
mgr
Lidia Majdak
Lidia Makuch
Maria Malinowska
specjalista pielęgniarstwa położniczego
Małgorzata Malinowska
Barbara Marszałek
mgr
Wioletta Mikoś
licencjat
Jolanta Mikołajczyk
licencjat
Teresa Muczyń
licencjat
Karolina Myćka
mgr
Renata Nowak
mgr, specjalista pielęgniarstwa położniczego
Krystyna Orzeł
Magdalena Paciorek
Agata Patrzyk
Izabela Pecht
mgr
Anna Piątkiewicz
licencjat
Lucyna Pitak
Renata Pityńska
Agata Płoszaj
licencjat, specjalista pielęgniarstwa położniczego
Gabriela Rozmus
licencjat, specjalista pielęgniarstwa położniczego
Agata Satora
Elżbieta Ścibor
Katarzyna Sienkiel
licencjat
Lidia Sikora
licencjat
Monika Skrzypek
licencjat
Grażyna Śladowska
Maria Sroka
licencjat
Maria Stańczyk
Dorota Stecka
licencjat, specjalista pielęgniarstwa położniczego
Wioletta Stoch
licencjat
Sylwia Szczygieł
mgr
Karolina Szewczyk
mgr
Bożena Szopa
Małgorzata Szrom
Marta Słomak
Barbara Turek
specjalista pielęgniarstwa położniczego
Agnieszka Ulan
mgr
Teresa Urbańczyk
Elżbieta Uriasz
Magdalena Usarz
specjalista pielęgniarstwa położniczego
Elżbieta Waga
mgr
Agnieszka Wal
mgr
Anna Wąwoźna
licencjat
Agata Wawrzynek
mgr
Barbara Wierzba
Danuta Wójcik
mgr
Dorota Wójcik
Adriana Wolczyk
mgr
Wioletta Wolska
mgr
Renata Wróbel
licencjat
Agnieszka Wygoda-Szponder
licencjat, specjalista pielęgniarstwa położniczego
Marta Zając
mgr
Małgorzata Zmysłowska
licencjat
Małgorzata Łozińska
specjalista pielęgniarstwa położniczego
Położne anestezjologiczne
Maria Bakowicz-Ślęczek
licencjat
Violetta Jałocha
Katarzyna Kączek
Teresa Krawczyk
licencjat
Elżbieta Majewska
mgr
Bogumiła Ryś-Grabka
Teresa Solarz
licencjat
Położne operacyjne
Agnieszka Banach
licencjat
Małgorzata Ciężkowska
Agnieszka Ćwiękała
mgr
Monika Hadyniak
licencjat
Iwona Kupczyk
mgr
Paulina Michalczewska
licencjat
Joanna Nowak-Palimąka
licencjat
Ewa Siuta
mgr
Dominika Tomasiak
mgr
Sabina Walicka
mgr
Katarzyna Wcisło
mgr
Dominika Zeissel-Osińska
licencjat
Rejestratorki, Rejestratorzy medyczni
Ewelina Chorąży
Iwona Jaworska
Marta Wedman
inż.
Statystycy medyczni, Sekretarki medyczne
Alicja Chlupka
Kontakt
Oddział Kliniczny Położnictwa i Perinatologii
Przewodnik dla Pacjentek Oddziału: Poród w Szpitalu Uniwersyteckim (kliknij tutaj)
Ambulatorium:
(poradnia całodobowa)
- Tel. (12) 424-85-04
Rejestracja:
- Tel. 12 424 85 03
- e-mail: rejestracja.ginekologia@su.krakow.pl
Sekretariat Kliniki (I piętro):
Adres: 31-501 Kraków, ul. Kopernika 23
- tel. 12 424 84 12
- Fax: 12 424 84 43
Oddziały:
- I Oddział Położnictwa i Patologii Ciąży (II piętro): 12 424 85 51
- II Oddział Położnictwa i Patologii Ciąży (I piętro): 12 424 85 42, 12 424 85 41
- III Oddział Położnictwa i Patologii Ciąży (parter): 12 424 85 35,
Regionalna Poradnia Patologii Ciąży:
- tel. 12 424 85 37, 12 424 84 15
Poradnia Patologii Ciąży - Rejestracja do programu badań prenatalnych, echokardiografii płodu i porad genetycznych:
-
tel.: 12 424 84 14
Rejestracja od poniedziałku – piątku, w godz. 8:00–13:00
Poradnia diabetologiczna dla kobiet w ciąży i planujących ciążę oraz ośrodek wypożyczania pomp insulinowych dla kobiet z cukrzycą typu 1 planujących ciażę lub w ciaży:
- tel.: 12 424 85 30
- rejestracja w godz. 11:00-13:00
- ul. Kopernika 23
- diabetologiaciezarnych@su.krakow.pl
Oddział Kliniczny Położnictwa i Perinatologii

Hubert Huras prof. dr hab. med.
Oddział kliniczny
ul. Kopernika 23
Rejestracja
Nowa Siedziba SU Kraków - Prokocim
Jakubowskiego 2, 30-688 Kraków
Dotychczasowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego
ul. Kopernika 36, 31-501 Kraków