Oddziały kliniczne
Jednostki
- Jednostki
- Oddziały kliniczne
O nas
Oddział Kliniczny Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii
Oddział Kliniczny Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie pracuje nieprzerwanie od 1965 roku. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń układu endokrynologicznego u kobiet, zaburzeń płodności w tym zachowaniu płodności u osób z chorobami onkologicznymi. W diagnostyce i leczeniu wykorzystywane są najnowocześniejsze metody biochemiczne, techniki obrazowania (ultrasonografia, histeroskopia, histerosalpingografia) oraz techniki chirurgiczne. Szczególny nacisk kładziony jest na mało inwazyjne techniki endoskopowe, czyli laparoskopię (leczenie endoemetriozy, mięśniaków macicy, guzów jajnika, diagnostyka niepłodności, pobieranie materiału tkankowego u osób z chorobą onkologiczną) oraz histeroskopię (operacyjną, diagnostyczną sposobem Bettocchi). Oddział dysponuje również nowo otwartą Pracownią Andrologiczną, umożliwiającą kriopreserwację materiału pobranego od osób przed planowana terapią onkologiczną oraz przeprowadzanie inseminacji w ramach refundacji NFZ. Możliwość wykonania w ramach Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii pełnej diagnostyki hormonalnej oraz procedur diagnostyki i leczenia niepłodności,jest unikalne na skalę krajową.
Oddział Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego dysponuje 18 miejscami na 2- i 3-osobowych salach, a także salami diagnostyki obrazowej (ultrasonografia, histeroskopia), pracownią seminologiczną, diagnostyką cytologiczną, przychodnią endokrynologii ginekologicznej oraz zapleczem socjalnym.
Działalność
Oddział Kliniczny Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii
Informacja dotycząca przyjęcia
Informacje dotyczące przyjęcia do Poradni Endokrynologii Ginekologicznej oraz do Oddziału Klinicznego Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do Poradni Endokrynologii Ginekologicznej:
- dowód tożsamości
- aktualne skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (w przypadku pacjentów zgłaszających się do Poradni po raz pierwszy)
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do Oddziału Klinicznego Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii:
- dowód tożsamości
- skierowanie do szpitala wystawione przez lekarza
Informacja dla chorych przyjmowanych do Oddziału Klinicznego Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii:
W dniu przyjęcia pacjentka winna zarejestrować się ok. godz. 7:00-8:00 w Rejestracji na parterze, w budynku przy ul. Kopernika 23. Następnie pacjentka zostaje poproszona do ambulatorium w celu dokonania formalności związanych z przyjęciem do oddziału.
Pacjentka jest badana przez lekarza prowadzącego.
Po przebraniu się pacjenta jest odprowadzona na odpowiedni oddział.
Budynek Zespołu Klinik przy ulicy Kopernika 23
Oddział Kliniczny Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej wykonuje zabiegi histeroskopowe, laparoskopowe, laparotomowe w schorzeniach narządów układu reprodukcyjnego, w endometriozie, zespole policystycznych jajników, wadach rozwojowych, niepłodności pochodzenia macicznego, jajowodowego, jajnikowego, niewydolności szyjki macicy. Prowadzi diagnostykę histerosalpingograficzną, ultrasonograficzną, cytologiczną, hormonalną, biochemiczną, histeroskopową, laparoskopową w niepłodności, zaburzeniach cyklu miesiączkowego i okresu około menopauzalnego, zaburzeń endokrynnych w ciąży, zespołów hipestymulacji i ciąż ekotopowych.
Ośrodek Leczenia Niepłodności
W związku z realizacją Programu Ministerstwa Zdrowia ochrony zdrowia prokreacyjnego – kompleksowej diagnostyki niepłodności, Ośrodek Leczenia Niepłodności Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zaprasza do skorzystania z bezpłatnej specjalistycznej opieki oraz leczenia w tym zakresie.
Referencyjny Ośrodek Leczenia Niepłodności Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jest realizatorem krajowego Programu Kompleksowej Ochrony Zdrowia Prokreacyjnego w latach 2016-2020. Zajmuje się holistycznym diagnozowaniem oraz leczeniem niepłodności, korzystając z najnowocześniejszych metod oraz wieloletniego doświadczenia i kadry medycznej Oddziału Klinicznego Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii, a także Poradni Endokrynologii Ginekologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Informacja i rejestracja
w godz. 8.00-15.00 pod numerem nr telefonicznym (12) 424-84-38, adresem e-mail: prokreacja@su.krakow.pl, lub w Ośrodku – Kraków, ul. Kopernika 23 (piętro III – sekretariat Oddziału Klinicznego Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii).
Kto może skorzystać z programu?
Program dedykowany jest Parom, pozostającym we wspólnym pożyciu, które podejrzewają u siebie problem z płodnością – czyli przez co najmniej 12 miesięcy bezskutecznie starały się o ciążę - i – co ważne - nie miały wcześniej ustalonego medycznie rozpoznania niepłodności.
Zgodnie z założeniami Programu, w przypadku posiadania przez pacjentów aktualnych wyników danego parametru (np. AMH), badanie nie może być wykonywane ponownie w ramach programu. Innymi słowy do programu mogą zostać zakwalifikowani Pacjenci, którzy wcześniej mieli wykonywaną diagnostykę np. monitoring cyklu, zmienne badania hormonalne (np.E2, PRG, PRL, T itp.), ale nie mają postawionego rozpoznania niepłodności i nie wdrożyli dotychczas metod terapeutycznych
Świadczenia udzielane w programie obejmują etap wstępny i etap poszerzonej diagnostyki (wymienione poniżej), które umożliwią ustalenie przyczyn niepłodności lub wyznaczenie dalszego postępowania terapeutycznego.
WAŻNE:
Etap terapeutyczny leczenia niepłodności dla pary nie jest objęty finansowaniem w ramach programu.
W przypadku wątpliwości co do spełniania kryteriów Programu - prosimy o kontakt pod numerem nr telefonu (12) 424-84-38, adresem e-mail: prokreacja@su.krakow.pl lub w Ośrodku – Kraków, ul. Kopernika 23 (piętro III – sekretariat Oddziału Klinicznego Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii).
Para może zostać skierowana do udziału w Programie przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie wywiadu lub zgłosić się samodzielnie. Do Programu może przystąpić Para z dowolnej części kraju (nie obowiązuje rejonizacja).
Program obejmuje:
1. badania laboratoryjne:
- badania hormonalne - Progesteron, Androgeny, Prolaktyna, Estradiol, TSH, LH, FSH, AMH
- badania andrologiczne - badanie nasienia wspomagane komputerowo
2. badania nieinwazyjne:
- USG ginekologiczne (kobiety)
- USG TRUS (mężczyźni)
3. badania inwazyjne:
- histerosalpinografia
- ultrasonograficzna histerosalpingosonografia kontrastowa
- laparoskopia diagnostyczna
Zakres realizowanych procedur w konkretnej sytuacji zależy od indywidualnych potrzeb uczestników i zaleceń lekarza prowadzącego (koordynatora).
Etapy diagnostyki w Programie obejmują:
- Wywiad wstępny przeprowadzony przez lekarza prowadzącego (koordynatora), w tym m.in. badanie fizykalne, określenie częstości stosunków płciowych (problemów ze stosunkami), problemów z miesiączkowaniem, obciążeń zdrowotnych (m.in. otyłość, nieprawidłowy styl życia, choroby towarzyszące), z wypełnieniem ankiety wstępnej.
- Po przeprowadzonym wywiadzie lekarz prowadzący (koordynator) decyduje o dalszym postępowaniu oraz zleca badania diagnostyczne w ramach Programu.
- Na podstawie uzyskanych wyników badań lekarz prowadzący (koordynator) podejmuje decyzję o dalszej pogłębionej diagnostyce lub też odpowiednim leczeniu specjalistycznym.
- W trakcie całego procesu diagnostycznego uczestnicy objęci są opieką psychologiczną, w celu zapewnienie komfortu i poczucia bezpieczeństwa oraz są na bieżąco informowani o planie postępowania, wynikach badań i proponowanych dalszych działaniach.
- Na zakończenie udziału w Programie wypełniana jest ankieta końcowa.
W chwili obecnej zgłoszenia do Programu przyjmowane są na bieżąco.
DIAGNOSTYKA I LECZENIE NIEPŁODNOŚCI REFUNDOWANE PRZEZ NFZ
W przypadku Pacjentów nie kwalifikujących się do diagnostyki w ramach Programu lub którzy zakończyli część diagnostyczną Programu i wymagają leczenia, Ośrodek zapewnia w ramach umowy z NFZ diagnostykę w warunkach ambulatorium i hospitalizacji, a także procedury lecznicze, w tym możliwość wykonywania inseminacji domacicznej nasieniem partnera (procedura medycznie wspomaganej prokreacji polegająca na pobieraniu komórek rozrodczych od dawców w dawstwie partnerskim, w celu bezpośredniego użycia).
Zakres udzielanych świadczeń w ramach diagnostyki i leczenia niepłodności obejmuje:
- konsultacje specjalistyczne w Poradni Endokrynologii Ginekologicznej i Niepłodności
- diagnostyka laboratoryjna, USG, endoskopowa i laparoskopowa
- laboratorium andrologiczne (badanie nasienia, inseminacje domaciczne)
- hospitalizacje diagnostyczne – pełna możliwość badań i testów hormonalnych
- diagnostyka i leczenie niepłodności związanej z endometriozą – pełen zakres
- diagnostyka i leczenie czynnika jajowodowego – pełen zakres
- diagnostyka i leczenie czynnika macicznego (mięśniaki, wady, polipy, zrosty) – pełen zakres
- leczenie zachowawcze - hormonalne
Skorzystanie z bezpłatnych świadczeń refundowanych przez NFZ (poza Programem MZ) wymaga skierowania do Poradni Endokrynologii Ginekologicznej i Niepłodności (dwa skierowania - dla obydwojga pacjentów), wydanego np. przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
W ramach prowadzonej rozbudowy Ośrodka planowane jest również uruchomienie BANKU KOMÓREK ROZRODCZYCH I TKANEK GERMINALNYCH, co pozwoli na rozszerzenie zakresu wykonywanych procedur m.in. o przechowywanie komórek rozrodczych (nasienie, komórki jajowe) oraz tkanki jajnika, także w celu zachowania płodności u osób poddawanych leczeniu utrudniającemu lub uniemożliwiającemu w przyszłości posiadanie potomstwa (np. terapia przeciwnowotworowa u młodych osób, planujących po wyleczeniu posiadanie potomstwa).
Struktura
Struktura Oddziału:
- Oddział Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii
Zespół Poradni Specjalistycznych:
- Poradnia Endokrynologii Ginekologicznej
- Pracownia Diagnostyki Laboratoryjnej
Usługi medyczne
Oddział Kliniczny Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii
- Poradnia Endokrynologii Ginekologicznej
- Pracownia Diagnostyki Laboratoryjnej
Zespół
Oddział Kliniczny Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii
Nasz personel
Kierownik Oddziału
Robert Jach
prof. dr hab. med.

Zastępca Kierownika Oddziału
Olga Kacalska-Janssen
dr n. med.
Lekarze medycyny
Tomasz Bereza
dr n. med.
Joanna Figuła
lek.
Agnieszka Fuchs
lek.
Robert Jach
prof. dr hab. med.
Olga Kacalska-Janssen
dr n. med.
Tomasz Milewicz
dr hab. n. med.
Ewa Posadzka
dr n. med.
Agnieszka Rajtar-Ciosek
dr. n. med.
Andrzej Wojtyś
dr n. med.
Andrzej Zmaczyński
lek.
Lekarze rezydenci
Rafał Baran
lek.
Katarzyna Doroszewska
lek.
Anna Horbaczewska
lek.
Marta Kiałka
dr n. med.
Justyna Komenda
lek.
Estera Kłosowicz
lek.
Magdalena Piróg
dr n. med.
Michał Strus
lek.
Diagności laboratoryjni
Małgorzata Swornik
dr n. biol.
Dietetyczki
Ewa Cieślik
Pielęgniarki
Justyna Filek
licencjat
Pielęgniarki operacyjne
Magdalena Górowska
mgr
Położne
Karolina Adamiak
licencjat
Kinga Andruszkiewicz
licencjat
Agnieszka Chojecka
mgr
Berenika Góralczyk
Elżbieta Hajdas
licencjat
Małgorzata Jankowicz
mgr
Aneta Jarosińska
mgr
Marzena Kącka
licencjat
Grażyna Kilian-Chrząszcz
Krystyna Kopta
Grażyna Matoga
Anna Nieć
Grażyna Nosal
Mariola Oleksyn
licencjat
Anna Stachura
mgr
Barbara Słupska
mgr
Grażyna Wikar
mgr
Barbara Wójtowicz
licencjat
Ewa Zdybał
Rejestratorki, Rejestratorzy medyczni
Kamila Stefańska
mgr
Statystycy medyczni, Sekretarki medyczne
Wiesława Urbaniec-Kaczmarczyk
mgr
Technicy analityki medycznej
Romana Religo
Kontakt
Oddział Kliniczny Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii
- Adres: 31-501 Kraków, ul. Kopernika 23
- Tel. 12 424 85 71
- Fax: 12 424 85 70
- Kierownik – 12 424-85-71
- Sekretariat– 12 424-85-71
- Dyżurka lekarska – 12 424 85-93
- Dyżurka pielęgniarek – 12 424-85-75
- Poradnia Endokrynologii Ginekologicznej – 12-424-85-30 - w godz. 11:00-13:00 (od pon. do pt.). Rejestracja Pacjentek odbywa się osobiście (ul. Kopernika 23) lub telefonicznie.
- Rejestracja Program Prokreacyjny - 12 424 85 70
- Rejestracja na badanie nasienia - 12 424 84 38
- Punkt pobrań krwi + terminarz planowych przyjęć na oddział - 12 424 85-39
- Pracownia Diagnostyki Laboratoryjnej (Andrologii) - (12) 424-84-38
- Gabinet dr hab. n. med. Tomasza Milewicza - 12 424 -84 -21
-
Sekretariat Ruchu Chorych Oddziału Endokrynologii Ginekologicznej - 12 424 85 88
-
Poradnia diabetologiczna dla kobiet w ciąży i planujących ciążę oraz ośrodek wypożyczania pomp insulinowych dla kobiet z cukrzycą typu 1 planujących ciażę lub w ciaży: - 12 424 85 30 -w godz. 11:00-13:00
Oddział Kliniczny Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii
Robert Jach prof. dr hab. med.
Oddział kliniczny
ul. Kopernika 23
Rejestracja
Nowa Siedziba SU Kraków - Prokocim
Jakubowskiego 2, 30-688 Kraków
Dotychczasowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego
ul. Kopernika 36, 31-501 Kraków