O projekcie

Profilaktyka Raka Piersi
Projekt nr RPMP.08.06.02-12-0322/20 pn. „Wyprzedź raka mammografią - Profilaktyka Raka Piersi”
Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020
8 Oś Priorytetowa Rynek Pracy
Działanie 8.6 Wsparcie na rzecz wydłużenia aktywności zawodowej
Poddziałanie 8.6.2 Programy zdrowotne
Typ projektu A. Wdrożenie krajowych programów zdrowotnych dotyczących rozwoju profilaktyki nowotworowej w kierunku wykrywania raka jelita grubego, szyjki macicy i piersi
Lider: Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Głównym celem projektu jest zwiększenie zgłaszalności na mammograficzne badania profilaktyczne,
dostępności badań stacjonarnych, jak również wzrost świadomości znaczenia profilaktyki, poziomu wiedzy na temat nowotworu piersi oraz obecnych metod leczenia - zarówno wśród pacjentek, jak i lekarzy prowadzących bezpośrednią opiekę w ramach podstawowej opieki zdrowotnej oraz medycyny pracy. Warsztaty oraz instruktarze mają na celu zachęcenie kobiet do regularnego samobadania piersi oraz do wykonywania regularnych mammografii przesiewowych.
Grupę docelową projektu stanowią kobiety w wieku aktywności zawodowej w przedziale 50-69 lat, zamieszkałe, uczące się lub podejmujące pracę na terenie województwa małopolskiego, które:
- nie miały wykonanej mammografii w ciągu 24 miesięcy, lub
- otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku poprzedzającym wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia czynnikami ryzyka takimi jak: rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki), lub
- posiadają mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub BRCA 2.
Wartość projektu: 774 271,70 zł
Wartość dofinansowania: 566 743,70 zł (Europejski Fundusz Społeczny)
Termin realizacji: 1 lipca 2021r. – 30 czerwca 2023r.
Dla kogo
Kto może wziąć udział w projekcie:
Kobiety w wieku aktywności zawodowej, w przedziale 50-69 lat, zamieszkałe, uczące się lub podejmujące pracę na terenie miasta Krakowa oraz województwa Małopolskiego:
- które nie miały wykonanej mammografii w ciągu 24 miesięcy,
- otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku poprzedzającym wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia czynnikami ryzyka takimi jak: rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry
lub córki), lub
- posiadające mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub BRCA 2.
Jak dołączyć do projektu:
W celu rejestracji na badanie należy skontaktować się bezpośrednio ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie:
- Zakładem Diagnostyki Obrazowej NSSU pod numerem tel.: 12 400 14 40
- Zakład Diagnostyki Obrazowej pod numerem tel.: 12 351 66 41
Badania będą wykonywane w:
- Zakładzie Diagnostyki Obrazowej NSSU, ul. Jakubowskiego 2, 30-688 Kraków, Budynek B, parter, wejście nr 5.
- Zakładzie Diagnostyki Obrazowej, ul. Kopernika 50, 31-501 Kraków, pok. 28, rejestracja zlokalizowana jest przy wejściu do łącznika z ul. Botaniczną 3.
Wsparcie w projekcie:
- badanie mammograficzne,
- refundacja kosztów dojazdu środkami transportu publicznego lub środkiem własnym na badanie,
- transport zorganizowany dla max. 9 chętnych,
- refundacja kosztów zapewnienia opieki osobom zależnym w czasie nieobecności pacjentki.
Strona www projektu: https://wyprzedz-raka-mammografia.pl/
Facebook projektu: https://www.facebook.com/wyprzedzrakamammografia
przygotowanie do badania
Jak przygotować się do badania:
Badanie mammograficzne nie wymaga szczególnego przygotowania, niemniej jednak należy pamiętać by:
- badania mammograficznego nie wykonywać na około tydzień przed spodziewaną miesiączką,
- poinformować personel medyczny przeprowadzający badanie, że jest się w ciąży lub że istnieje taka możliwość, a także o odczuwanych dolegliwościach np. bólu piersi,
- nie stosować w okolicy pach oraz skóry piersi dezodorantów, talku czy balsamów (związki chemiczne w nich zawarte mogą ulec krystalizacji i dać w badaniu obraz mikrozwapnień),
- na badanie zgłosić się należy w wygodnym, dwuczęściowym ubraniu,
- jeśli wcześniej było już wykonywane badanie mammograficzne należy zabrać ze sobą - dla porównania - jego wynik (płytę lub kliszę z poprzedniego badania mammograficznego).
Aktualności
Zmiana lokalizacji Pracowni Mammografii ZDO - ul. Kopernika 50
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że od 3.10.2022 r. Pracownia Mammografii Zakładu Diagnostyki Obrazowej, przeniesiona z ul. Kopernika 19, rozpoczyna badania pacjentów w nowej lokalizacji przy ul. Kopernika 50, gabinet nr 28, parter.
Rejestracja jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:45 -14:30 pod nr telefonu 12 351 66 41.
Rejestracja zlokalizowana jest przy wejściu do łącznika z ul. Botaniczną 3.
Jednocześnie przypominamy, że cały czas badania obrazowe wykonywane są także w Pracowni Diagnostyki Obrazowej Piersi ZDO przy ul. Jakubowskiego 2, budynek B, poziom 0 (mammografia, USG piersi).
Spotkania dla Pacjentek i lekarzy POZ oraz medycyny pracy
W marcu w Nowej Siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego odbyły się pierwsze spotkania edukacyjno-informacyjne dotyczące profilaktycznej mammografii dla Pań w wieku 50-69 lat.
Organizatorem był Szpital Uniwersytecki, partnerem wydarzenia Krakowskie Towarzystwo "Amazonki".
W ramach spotkania dla Pacjentek specjaliści opowiedzieli o możliwości diagnostyki i leczenia raka piersi, przybliżyli na czym polega badanie mammograficzne, starali się obalić mity na jego temat oraz przedstawili korzyści z wczesnego wykrycia guza.
Tematyka wykładu dla lekarzy dotyczyła m. in. znaczenia badań profilaktycznych mammograficznych, w tym: epidemiologii raka piersi, zapoznania z dostępnymi formami diagnostyki pacjentów, konieczność zapewnienia wysokiej jakości opisów badań, zwiększania świadomości pacjenta na temat raka czy technik i możliwości mammografii w XXI wieku.
Spotkania były prowadzone przez pracowników Szpitala Uniwersyteckiego oraz przez Amazonki – ochotniczki Krakowskiego Towarzystwa Amazonki, które zaprezentowały temat z perspektywy pacjentek.
Wystartował program „Wyprzedź raka mammografią – Profilaktyka Raka Piersi”
Szpital Uniwersytecki w Krakowie rozpoczął realizację projektu „Wyprzedź raka mammografią – Profilaktyka Raka Piersi”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.
W ramach projektu ruszył cykl spotkań, podczas których specjaliści będą zachęcać kobiety do badań profilaktycznych oraz przybliżą na czym polega badanie mammograficzne.
Pierwsze spotkanie edukacyjno-informacyjne odbyło się 2 grudnia w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury. Organizatorem był Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz Krakowskie Towarzystwo Amazonki we współpracy z Limanowskim Domem Kultury.
Wykłady przeprowadzone zostały przez dr hab. n. med. Elżbietę Łuczyńską ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (Zakład Diagnostyki Obrazowej NSSU) oraz Marię Borowiecką, Prezesa Krakowskiego Towarzystwa „Amazonki”.
Kolejne spotkania będą realizowane w gminach i zakładach pracy na terenie miasta Krakowa, gminy Świątniki, Skawiny, Mogilan, powiatu wielickiego, limanowskiego oraz myślenickiego.