O nas
Poradnia Kardiologiczna i Oceny Interwencji Sercowo-Naczyniowych
Poradnia Kardiologiczna w Szpitalu Uniwersyteckim (dawniej Państwowy Szpital Kliniczny) powstała z inicjatywy prof. Leona Tochowicza w latach sześćdziesiątych XX wieku jako struktura organizacyjna I Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych. Po reorganizacji Kliniki w 1968r wyodrębniono Poradnie Przykliniczne Kliniki Kardiologii Ogólnej oraz Poradnie Przykliniczną Kliniki Wad Serca. Zadaniem Poradni było prowadzenie kontroli i leczenia ambulatoryjnego oraz konsultacje chorych z Krakowa i województwa Małopolskiego. Sprofilowano zakres opieki kardiologicznej dla obu poradni, skąd powstały zespoły odpowiedzialne za określone grupy chorych ze schorzenia układu sercowo-naczyniowego.
Poradnia Przykliniczna II Oddziału Kardiologii i Interwencji Sercowo-Naczyniowych stanowi platformę opieki specjalistycznej dla wszystkich chorych ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, w szczególności z choroba niedokrwienna serca, niewydolnością krążenia, wadami strukturalnymi serca i nadciśnieniem tętniczym oraz hipercholesterolemią rodzinną.
Do Poradni przyjmowani są wszyscy chorzy ze skierowaniem na konsultacje kardiologiczne oraz każdy w stanie zagrożenia życia w trybie pilnym.
Rocznie w ramach Poradni udzielanych jest około 15 000 porad w ramach, których wykonywane są specjalistyczne badania diagnostyczne: ekg u każdego chorego, testy wysiłkowe, echokardiografia przezklatkowa i przezprzełykowa, 24-godzinne monitorowanie ekg lub ciśnienia tętniczego krwi.
Chorzy w przypadku konieczności hospitalizacji przyjmowani są w trybie pilnym do Kliniki lub po wyznaczeniu terminu przyjęcia.