System Wczesnej Interwencji Terapeutycznej
Powstanie
Zespół SWIT (Systemu Wczesnej Interwencji Terapeutycznej) podlega bezpośrednio Oddziałowi Klinicznemu Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Nowej Siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Działa od marca 2020 roku.
Idea oraz system pracy
System Wczesnej Interwencji Terapeutycznej jest projektem mającym na celu przede wszystkim poprawę jakości leczenia oraz zwiększenie komfortu pracy personelu medycznego. Idea Zespołu oparta jest na koncepcji „Intensywnej terapii bez ścian (ICU without walls)”, polegającej na rozszerzeniu działań personelu intensywnej terapii na teren całego szpitala.
W praktyce oznacza to, że możliwe jest objęcie leczeniem intensywnym pacjenta, który nie znajduje się na OIT na zasadzie merytorycznego wsparcia, a docelowo możliwe będzie także zdalne monitorowanie jego parametrów życiowych.
Wprowadzenie SWIT wpływa na wzrost komfortu pracy pozostałego personelu szpitala, dla którego RKO pacjenta jest jednym z najbardziej stresujących zdarzeń w czasie dyżuru. Zespół SWIT nie tylko reaguje na takie zdarzenia, ale także tworzy procedury wewnątrzszpitalne dotyczące samego udzielania pomocy, zapewnienia wsparcia i postępowania w trakcie NZK do czasu przybycia ratowników i lekarzy SWIT. Istnienie dedykowanego zespołu, wdrożenie klarownych procedur usprawniających jego pracę oraz ustawiczne kształcenie pozostałego personelu wpływa na jakość pracy całego szpitala.
Działania
Do podstawowych działań Zespołu SWIT należą:
- podejmowanie RKO w obrębie szpitala;
- prowadzenie szkoleń;
- monitorowanie stanu pacjentów potencjalnie zagrożonych nagłym pogorszeniem stanu zdrowia z wykorzystaniem skali NEWS2
- asystowanie lekarzowi w trakcie konsultacji;
- transport pacjenta w stanie krytycznym na m.in. blok operacyjny, tomografię komputerową, czy do szpitala COVID.
Organizacja pracy
SWIT to zespół lekarzy i ratowników medycznych, zorganizowany wg. zasady minimalizacji hierarchizacji (podległości służbowej), co skraca czas decyzji. Podlega bezpośrednio Kierownikowi Oddziału oraz Kierownikowi SWIT.
Ważnym aspektem organizacji pracy Zespołu w szpitalu jest usprawnianie komunikacji pomiędzy personelem oddziału, na którym dochodzi do zdarzenia, a OIT. Ustandaryzowano schemat postępowania na wypadek zdarzenia losowego w ten sposób, że pielęgniarka, która zauważy pogorszenie się stanu pacjenta ma możliwość bezpośredniego kontaktu z Zespołem SWIT, co skraca czas uzyskania merytorycznej konsultacji.
Zespół
Lekarze pełniący zadania SWIT są lekarzami specjalistami anestezjologii i intensywnej terapii lub rezydentami starszych lat tej dziedziny. Ratownicy medyczni to zespół obecnie 18 osób w tym koordynator zespołu ratowniczego.
Kierownik:
lek. Tomasz Drygalski
Zespół ratowników medycznych SWIT:
Koordynator:
rat. med., piel. Andrzej Morajda
Zespół:
rat. med. Maciej Abrahamowicz
rat. med. Mariusz Andrzejczak
rat. med. Marek Brzostowicz
rat. med. Jerzy Jaskuła
rat. med. Marcin Kapka
rat. med. Piotr Kuchta
rat. med. Grzegorz Niemczyk
rat. med. Michał Nowak
rat. med. Justyna Palmowska
rat. med. Mateusz Putowski
rat. med. Tomasz Sanak
rat. med. Karol Szwej
rat. med. Krzysztof Troczyński
rat. med. Hubert Tyrkiel Hubert
rat. med. Kamil Zarębczan