Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Oddział Kliniczny Nefrologii

Rejestracja: 12 424-78-38

Przejdź do menu 3 poziomu

Działalność

Początek Kliniki Nefrologii sięga roku 1962, kiedy to pod kierunkiem Prof. Zygmunta Hanickiego utworzono pierwszy w Polsce południowej Ośrodek Dializ przy II Klinice Chorób Wewnętrznych. Sama Klinika Nefrologii została powołana w roku 1969 w ramach Instytutu Medycyny Wewnętrznej AM w Krakowie.

Klinika - największy ośrodek nefrologiczny w makroregionie ma duże doświadczenie w diagnostyce i leczeniu chorób nerek. Doświadczenie to obejmuje leczenie zachowawcze chorób nerek, leczenie zabiegowe ostrej i schyłkowej niewydolności nerek w oparciu o hemodializy, dializy otrzewnowe przerywane i dializy otrzewnowe ciągłe. Niektóre zabiegi stosowane w ostrej niewydolności nerek wykonywane są również w miejscu pobytu pacjenta. W sali zabiegowej Kliniki wytwarzane i korygowane są przetoki tętniczo-żylne, zakładane cewniki permanentne do hemodializ oraz implantowane cewniki do dializ otrzewnowych.

Klinika współpracuje z I Kliniką Chirurgii Gastroenterologicznej przy transplantacji nerek i prowadzi chorych po przeszczepie. Stosuje, zgodnie ze standardami światowymi, najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i lecznicze.

Porady udzielone w ciągu roku:

  • Poradnia Przykliniczna - 5.940
  • Poradnia po Przeszczepieniu Nerki - 2.870
  • Hospitalizowanych rocznie - 2.100
  • Hemodializ rocznie - 35.159

Klinika prowadzi szeroką działalność naukową obejmującą wiele dziedzin nefrologii. Realizowane badania dotyczą: toksyn mocznicowych, zaburzeń immunologicznych w przebiegu mocznicy, efektywności hemodializy i dializy otrzewnowej, zakażeń wirusowych oraz powikłań ze strony układu krążenia u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek, dializowanych i u pacjentów po przeszczepieniu nerki.

W murach Kliniki wiedzę i doświadczenie zdobywają studenci Wydziału Lekarskiego, jak również lekarze przygotowujący się do specjalizacji.

W skład wysoko wyspecjalizowanego personelu wchodzi 23 lekarzy, w tym 12 z II stopniem specjalizacji, oraz radiolog, anestezjolog, psycholog, rehabilitant.

Warunki lokalowe pozwalają na komfortowy pobyt pacjentów w miłej, spokojnej atmosferze. Do ich dyspozycji są sale 2, 3 i 4 osobowe z osobnym węzłem sanitarnym, lodówką, telefonem przy łóżku oraz telewizorem. Pomieszczenia Intensywnej Terapii i Oddział Dializ są klimatyzowane.

Personel Kliniki kompetentny, rzetelny, solidny jest w pełni dyspozycyjny i zawsze pamięta by: "Nigdy nie pozbawiać nikogo nadziei".

DECODECODECO

 


DECO