Przejdź do głównej treści
Przejdź do menu
Poczta SU Kraków
Rozmiar czcionki A A A
Wersja dla niedowidzących

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Informacja telefoniczna pn-pt 7:30-15:00: +48 12 424 70 00

fax: +48 12 424 74 87

Oddział Kliniczny Okulistyki i Onkologii Okulistycznej

Rejestracja: 12 424-75-57

Przejdź do menu 3 poziomu

O nas

Krakowski Oddział Kliniczny Okulistyki i Onkologii Okulistycznej jest wiodącym ośrodkiem onkologii okulistycznej w Polsce. Oprócz stosowanej od wielu lat brachyterapii w jednostce wprowadzone zostały nowe metody leczenia guzów wewnątrzgałkowych, takie jak: przeztwardówkowa resekcja czerniaków błony naczyniowej w znieczuleniu ogólnym i hipotensji oraz terapia fotodynamiczna naczyniaków naczyniówki. Od kilku lat stosowana jest także przezźreniczna termoterapia w leczeniu nowotworów wewnątrzgałkowych. Ponadto przy współpracy z Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie chorzy z przerzutowymi guzami wewnątrzgałkowymi są leczeni teleradioterapią.

W styczniu 2011 r. po podpisaniu umowy z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie została uruchomiona pierwsza w Polsce Pracownia Radioterapii Protonowej.

Oddział Kliniczny Okulistyki i Onkologii Okulistycznej posiada dwie nowoczesne sale operacyjne wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę medyczną, gdzie wykonywane są wysokospecjalistyczne zabiegi chirurgiczne:

  • chirurgia nowotworów wewnątrzgałkowych w hipotensji
  • brachyterapia guzów wewnątrzgałkowych pierwotnych i przerzutowych z zastosowaniem izotopów promieniotwórczych rutenu (Ru-106) i jodu (I-125)
  • chirurgia guzów powiek i aparatu ochronnego oka wraz z operacjami rekonstrukcyjnymi
  • w zakresie twarzy
  • chirurgia witreoretinalna
  • operacje odwarstwionej siatkówki
  • chirurgia zaćmy
  • operacje przeciwjaskrowe
  • iniekcje doszklistkowe
  • operacje korekcyjne powiek

W Oddziale Klinicznym funkcjonują specjalistyczne przychodnie przykliniczne: ogólna, onkologiczna, leczenia jaskry, leczenia schorzeń siatkówki, patofizjologii widzenia i neurookulistyki. Przychodnie te wyposażone są w nowoczesną aparaturę diagnostyczną i leczniczą. W Klinice przyjmowani są pacjenci z Małopolski i sąsiednich województw, a w zakresie onkologii okulistycznej – pacjenci z całej Polski a nawet z zagranicy.

Oddział Kliniczny liczy 26 łóżek. Rocznie udzielamy ponad 22 000 porad ambulatoryjnych i wykonujemy około 2800 zabiegów operacyjnych. W zakresie realizowanych tematów leczniczych i naukowych współpracujemy z innymi ośrodkami w kraju i za granicą. Pracownicy naszego ośrodka każdego roku publikują wiele artykułów medycznych w międzynarodowych czasopismach.

Oddział Kliniczny Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej w ostatnich latach był gospodarzem i organizatorem ważnych sympozjów i konferencji okulistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki onkologicznej i badań podstawowych goszcząc wielu znanych i cenionych profesorów okulistyki z całego świata.

Do tradycji "Okulistyki" należy rozległa działalność dydaktyczna, która obecnie obejmuje zajęcia z okulistyki dla studentów Wydziału Lekarskiego, Stomatologii, Ratownictwa Medycznego oraz Szkoły dla Obcokrajowców. Ponadto prowadzone są zajęcia w ramach szkolenia podyplomowego dla okulistów oraz dla lekarzy innych specjalności.

DECODECODECO

 


DECO