Coraz lepsze perspektywy dla chorych na chłoniaka Hodgkina
Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Wojciechem Jurczakiem, hematologiem z Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
- Świat Lekarza
Panie Profesorze, o brentuksymabie vedotin hematolodzy i środowiska pacjenckie zabiegały od paru lat. I udało się, od maja 2016 roku brentuksymab vedotin jest dostępny również dla polskich chorych w ramach programu lekowego „Leczenie opornych i nawrotowych postaci chłoniaków CD 30+”. Czym wyróżnia się ten lek na tle innych, stosowanych dotychczas w terapii ziarnicy złośliwej? Na czym polega jego wyjątkowość? A jest Pan osobą jak najbardziej odpowiednią do wydania opinii, bo w Pańskiej klinice program jest realizowany.
Sam program oceniam bardzo pozytywnie, choć nadal – w ponad dwa lata od jego rozpoczęcia – nie do końca jako lekarze wiemy, ilu chorym możemy zaoferować to leczenie. No, ale to są kwestie bardziej logistyczne niż merytoryczne, to dotyczy większości, jeśli nie wszystkich programów lekowych w Polsce, których zasady finansowania dawno przestały być klarowne.
Mamy bardzo restrykcyjne zasady włączania do programów lekowych, bodajże najbardziej restrykcyjne w Europie – i odnosi się to także do tego programu. A to oznacza, że niektórzy chorzy nie mogą z niego skorzystać. Przede wszystkim, jest to program w zasadzie prawie wyłącznie dla chorych w dobrym stanie biologicznym. Dla starszych pacjentów, obarczonych wieloma chorobami współistniejącymi, u których częściej obserwujemy oporność na leczenie, jest on praktycznie zamknięty.
Cały artykuł dostępny jest tutaj: http://swiatlekarza.pl/coraz-lepsze-perspektywy-dla-chorych-na-chloniaka-hodgkina/