Antybiotykooporność "na celowniku" specjalistów
Dziś rozpoczynamy obchody Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach, związanego ze Światowym Dniem Wiedzy o Antybiotykach. Zaczynamy „z wysokiego C”, od pierwszej edycji konferencji naukowo-szkoleniowej „Mikroby, antybiotyki i lekooporność pod kontrolą”, zorganizowanej przez Zakład Mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. O tym jak ważna to tematyka świadczyć może liczba uczestników: ponad dwieście osób obecnych stacjonarnie i ponad tysiąc śledzących transmisję online.
Podczas konferencji poruszono aktualne wyzwania związane z diagnostyką, terapią, praktyką kliniczną i epidemiologią zakażeń wywoływanych przez drobnoustroje oporne na antybiotyki. Wystąpienia wybitnych specjalistów spotkały się z dużym zainteresowaniem lekarzy, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz pielęgniarek epidemiologicznych, do których dedykowane było wydarzenie.
- Prowadzimy badania naukowe na temat antybiotyków, ale również na temat antybiotikooporności. Uczymy, jak właściwie stosować antybiotyki, które uratowały życie niewyobrażalnej liczbie pacjentów na całym świecie przez dekady, od kiedy zostały prowadzone. Ale nie możemy zapominać, że niewłaściwie stosowana antybiotykoterapia potrafi także wyrządzić krzywdę. Potrafi spowodować problemy dla wielu pacjentów związane z powstawaniem oporności na dane typy antybiotyków – podkreślał otwierając konferencję profesor Maciej Małecki, Prorektor UJ ds. Collegium Medicum.
Z kolei dyrektor Szpitala Marcin Jędrychowski zwracał uwagę, że zatrudnianie przez szpital na pełny etat specjalistów od leczenia zakażeń to nie koszt, a inwestycja. – To właśnie Państwo jesteście najlepszym rozwiązaniem dla takich szpitali jak my, którzy na co dzień mierzymy się z Pacjentami z antybiotykoopornością. Zajmujemy się Pacjentami, którzy nie mogą znaleźć pomocy nigdzie indziej – dodał.
Konferencji towarzyszy wystawa plakatów pt. „Superbakterie oporniaki”, która zlokalizowana jest przy wejściu nr 6. Będzie ją można oglądać do 27 listopada br.


















