Zakłady
Jednostki
- Jednostki
- Zakłady
O nas
Zakład Mikrobiologii
Zakład Mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie funkcjonuje jako szerokoprofilowe nowoczesne laboratorium mikrobiologiczne, w pełni skomputeryzowane i dysponujące specjalistyczną aparaturą diagnostyczną. W jednostce wykonuje się rocznie blisko 200 tys. procedur diagnostycznych na rzecz jednostek Szpitala oraz kontrahentów zewnętrznych, w tym pacjentów z odległych województw. Badania realizowane w trybie całodobowym, podlegają krajowym i międzynarodowym programom kontroli zewnętrznej. Aktualnie Zakład Mikrobiologii jest jedynym w Polsce południowej ośrodkiem diagnostycznym, w którym oferowany panel badań mikrobiologicznych w znacznej mierze zaspokaja potrzeby wynikające z leczenia pacjenta w jednostce wysokospecjalistycznej.
Pracownia Bakteriologii Ogólnej i Mykologii świadczy szeroki zakres badań opartych o klasyczne techniki hodowli oraz zarówno konwencjonalne, jak i w pełni zautomatyzowane metody identyfikacji oraz oznaczania lekowrażliwości drobnoustrojów izolowanych z różnorodnych materiałów, w tym sekcyjnych. W procesie diagnostycznym stosowane są nowej generacji aparaty, m in. do automatycznego monitorowania posiewów krwi i płynów ustrojowych czy badań przesiewowych moczu, wykorzystujących technologię cytometrii przepływowej.
Zespół Pracowni Parazytologii zajmuje się diagnostyką schorzeń pasożytniczych ze szczególnym uwzględnieniem pasożytów przewodu pokarmowego. Standardowe badanie parazytologiczne umożliwia wykrycie zarówno pierwotniaków (pasożytów jednokomórkowych m.in.: lamblii jelitowych, ameb), jak i pasożytów zaliczanych do przywr, tasiemców czy nicieni. Pracownia specjalizuje się również w diagnostyce pasożytów tropikalnych, w tym z rodzaju Plasmodium, wywołującego malarię.
W Pracowni Diagnostyki Molekularnej i Immunodiagnostyki przy użyciu zaawansowanych technologicznie metod wykonuje się wysokospecjalistyczne badania diagnostyczne charakteryzujące się wysoką czułością i swoistością (Real time PCR).Pracownia specjalizuje się w diagnostyce chorych objętych programem leczenia wirusowych zapaleń wątroby typu B (HBV) i typu C (HCV) orazw diagnostyce pacjentów zakażonych wirusem HIV, realizowanej w ramach programu Ministerstwa Zdrowia. Część badań diagnostycznych opartych o techniki molekularne wykonywana jest „na ratunek życia” w czasie nie przekraczającym 48 godzin. Obejmują one w szczególności oznaczenia DNA CMV, DNA EBV, DNA HSV, RNA Influenza A/H1N1 oraz badania prenatalne (DNA CMV, DNA Toxoplasma gondii).
Prowadzona w Pracowni diagnostyka zakażeń, ze względu na jej szeroki zakres, wysoki standard pracy, dostępność konsultacji oraz unikalne w skali kraju rozwiązania organizacyjne jest silnym wsparciem dla zespołów terapeutycznych oddziałów klinicznych i poradni Szpitala, wykraczając w tym obszarze zadań także poza granice Województwa Małopolskiego.
Pracownia Kontroli Zakażeń Szpitalnych realizuje w szczególności zadania związane z bieżącą oceną i raportowaniem sytuacji epidemiologicznej oddziałów Szpitala, w tym analizą etiologii zakażeń, oceną trendów lekooporności, identyfikacją szczepów wieloopornych. Lokalne dane mikrobiologiczne stanowią cenne wsparcie w opracowywaniu schematów terapeutycznych dotyczących farmakoprofilaktyki oraz farmakoterapii najczęściej rozpoznawanych i leczonych w Szpitalu zakażeń.
Działalność
Zakład Mikrobiologii
Struktura
Zakład Mikrobiologii rozpoczął działalność w dniu 1 września 2007 roku w następującej strukturze organizacyjnej:
Pracownia Bakteriologii Ogólnej i Mikrobiologicznych Badań Środowiskowych
Odrębność organizacyjną pracownia uzyskała we wrześniu 2007 r. na mocy Zarządzenia Nr 4/07 Dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Podstawowym zadaniem pracowni jest diagnostyka zakażeń o etiologii bakteryjnej. Aktualnie kilkunasto- osobowy zespół wykonuje szeroki panel badań bakteriologicznych różnych materiałów klinicznych, w tym sekcyjnych. Standaryzację badań zapewnia dostęp do gotowych, certyfikowanych materiałów zużywalnych jak, stałe i płynne podłoża hodowlane, karty antybiogramowe, testy identyfikacyjne, krążki antybiotykowe.
Zakres badań wykonywanych z zastosowaniem konwencjonalnych metod diagnostycznych obejmuje:
- posiew i hodowle próbek materiałów klinicznych
- identyfikację bakterii tlenowych, beztlenowych i drobnoustrojów o specjalnych wymaganiach odżywczych
- oznaczanie wrażliwości na antybiotyki wyizolowanych szczepów bakteryjnych
- ocenę mikroskopową preparatów
- kontrolę procesów dezynfekcji, sterylizacji, badania środowiskowe
- ocenę jałowości powietrza
Od stycznia 2010 r. panel badań diagnostycznych został poszerzony o monitoring wody przeznaczonej do stosowania w jednostkach organizacyjnych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zakres badań obejmuje wykrywanie (izolację) oraz oznaczanie ilościowe bakterii z rodzaju Legionella oraz Pseudomonas w próbkach wody metodą filtracji membranowej. Badania są wykonywane w oparciu o metodykę opisaną w polskich normach, odpowiednio PN-ISO 11731-2 i PN-EN 16266. Wyposażenie pracowni dostosowano do wymogów zawartych w w/w normach.
We wrześniu br. w Zakładzie zainstalowano pierwszy w Polsce w pełni automatyczny aparat UF-1000i do badań przesiewowych moczu. UF-1000i to najnowszy analizator moczu wykorzystujący zaawansowaną technologię cytometrii przepływowej. System pozwala na szybkie oszacowanie liczby bakterii oraz elementów upostaciowanych w badanych próbkach i dzięki temu na szybkie potwierdzenie zakażenia dróg moczowych oraz schorzeń nerek.
Szczegółowe informacje dotyczące rodzaju wykonywanych badań, stosowanych metod oraz wyposażenia pracowni podano w procedurach diagnostycznych - badania bakteriologiczne.
PRACOWNIA MYKOLOGII
Pracownia uzyskała odrębność organizacyjną 1 września 2007 r. na podstawie Zarządzenia
Nr 94/07 Dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Badania mykologiczne zlecanych materiałów prowadzone są w oparciu o klasyczne metody diagnostyczne, których celem jest wykazanie obecności grzybów w pobranych próbkach, identyfikacja oraz oznaczenie wrażliwości wyizolowanych gatunków na leki przeciwgrzybicze. W pracowni prowadzona jest izolacja grzybów wywołujących grzybice narządowe, oportunistyczne zakażenia grzybicze oraz zakażenia skóry i jej przydatków. Zakres badań obejmuje diagnostykę grzybów:
- drożdżopodobnych z rodzajów: Candida, Cryptococcus, Geotrichum, Trichosporon, Malassezia, Rhodotorula
- pleśniowych w tym:
ˇ jasnostrzępkowych z rodzaju: Aspergillus, Mucor, Rhizopus, Absidia, Fusarium, Penicillium, Acremonium, Trichoderma, Scopulariopsis i in;
ˇ ciemnostrzępkowych: głównie Alternaria, Botrytis, Cladosporium, Curvularia. - dermatofitów z rodzajów: Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton
- Pneumocystis jirovecii
Gwarantem jakość wykonywanych badań jest dostęp do gotowych, certyfikowanych odczynników, jak podłoża hodowlane, testy identyfikacyjne, panele lekowrażliwości.
Czas oczekiwania na wynik badania wynosi: - do 10 dni roboczych w przypadku diagnostyki grzybów drożdżopodobnych i pleśniowych, - do 28 dni dla grzybów dermatofiotowych i do 2 dni roboczych
w przypadku diagnostyki Pneumocystis jirovecii.
Szczegółowe informacje na temat zakresu wykonywanych badań stosowanych metod diagnostycznych, oraz czasu ich trwania podano w procedurach diagnostycznych - badania mykologiczne.
PRACOWNIA DIAGNOSTYKI MOLEKULARNEJ I IMMUNODIAGNOSTYKI
Pracownię powołano z dniem 1 stycznia 2008 r. na mocy Zarządzenia Nr 169/07 Dyrektora SU
w Krakowie. W I półroczu 2008 r. podjęto działania związane z wdrożeniem badań w zakresie oznaczeń jakościowych i ilościowych wirusów zapalenia wątroby typu B i C metodami biologii molekularnej.
W dalszej kolejności zakres badań molekularnych poszerzono o diagnostykę zakażeń wirusem HIV
i CMV. Na podstawie Komunikatu nr 43/2008 z dnia 23 października 2008 r. zwiększono także zakres wykonywanych w pracowni badań serologicznych o oznaczanie markerów zakażeń: HAV, HBV, HCV, HIV, CMV, Rubella oraz Toxoplasma gondii. W maju 2009 r. uzupełniono panel badań o diagnostykę zakażeń T. pallidum, oznaczanie antystreptolizyny O oraz czynnika reumatoidalnego RF.
Ogólne zasady organizacji pracowni:
Wysoka czułość metod biologii molekularnej, wrażliwość kwasów nukleinowych (szczególnie RNA) na degradację oraz możliwość zanieczyszczenia badanej próbki fragmentami DNA lub RNA wytwarzanymi w reakcji PCR, wymusza specjalną organizację przestrzenną pracowni diagnostyki molekularnej oraz odpowiednią organizację pracy.
Pracownia diagnostyki molekularnej Zakładu Mikrobiologii SU składa się z trzech oddzielnych pomieszczeń o łącznej powierzchni około 50 m2 tworzących obszar: (1) „przedamplifikacyjny” (przygotowanie odczynników, ekstrakcja materiału genetycznego z próbek diagnostycznych); (2) obszar "poamplifikacyjny" (amplifikacja/detekcja w technologii konwencjonalny PCR oraz Real-time PCR) oraz obszar (3) detekcji (detekcja w konwencjonalnej metodzie PCR oraz wizualizacja poddanej amplifikacji sekwencji docelowej). Materiały i urządzenia są przypisane każdej czynności wykonywanej przed i po amplifikacji i nie są używane do żadnej innej, ani też przenoszone pomiędzy obszarami. Wszystkie czynności diagnostyczne są wykonywane w jednorazowych beztalkowych rękawiczkach.
Pomieszczenia przed- i poamplifikacyjne są czyszczone przy użyciu oddzielnego sprzętu i regularnie poddawane jałowieniu światłem UV. Powierzchnie stołów i aparatury są codziennie (przed i po zakończeniu pracy) dezynfekowane 0.5% podchlorynem sodu.
Materiał do badań molekularnych:
Materiałem do badań w kierunku zakażenia wirusami HBV, HCV, HIV, CMV i EBV jest osocze ludzkie, uzyskane z próbki krwi pobranej do próżniowej probówki z EDTA, przeznaczonej do badań metodami biologii molekularnej. Probówki z heparyną jako antykoagulantem nie znajdują zastosowania. Heparyna hamuje bowiem amplifikację kwasów nukleinowych. Dzięki pobieraniu krwi w systemie zamkniętym, unika się manipulacji związanych z oddzieleniem materiału do badania, zwiększającymi ryzyko uzyskania fałszywych wyników.
Objętość osocza w probówce musi być zgodna z zaleceniami producenta testów. Należy też liczyć się z koniecznością powtórzenia badania oraz pozostawienia osocza do archiwizacji (w temperaturze -70°C lub niższej).
Sposób pobrania, transportu oraz przechowywania próbek materiałów w kierunku diagnostyki molekularnej regulują Procedury obowiązujące w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie o sygnaturach: PM - 23/SU, PM - 24/SU; PM - 25/SU, PM - 26/SU, PM - 27/SU, PM - 28/SU, PM - 29/SU,
Zakres badań molekularnych i serologicznych - aktualnie i w perspektywie
Aktualnie w pracowni wykonywany jest panel badań molekularnych obejmujący diagnostykę wirusowych zapaleń wątroby typu B (HBV) i C (HCV) w zakresie wykazania obecności wirusowego materiału genetycznego DNA i/lub RNA (badanie jakościowe) oraz oznaczenia liczby kopii DNA HBV i/lub RNA HCV w mL badanej próbki osocza ludzkiego (badanie ilościowe). Miano DNA HBV i RNA HCV wyraża się w jednostkach międzynarodowych (IU/ml) oraz w kopiach/ml DNA HBV i RNA HCV wg wytycznych WHO HBV International Standard for NAT testing 97/746 dla DNA HBV lub Second WHO International Standard dla RNA HCV NAT (NIBSC Code 96/798). Krótką charakterystykę stosowanych testów podano procedurach diagnostycznych - badania molekularne. Ponadto, w przypadku zakażeń wirusem typu C istnieje możliwość identyfikacji jego wszystkich genotypów (1-6) oraz subtypów (podtypów). U pacjentów objętych terapią p/wirusową, u których wykazano replikację DNA HBV w liczbie kopii/ml DNA HBV nie mniejszej niż 1x103, w uzasadnionych przypadkach wykrywa się także warianty dzikie, mutacje oraz polimorfizmy w genie polimerazy wirusa HBV warunkujące oporność na wybrane leki p/wirusowe takie jak: lamiwudynę, entekawir oraz adefovir.
W Pracowni wykonywane są także molekularne badania diagnostyczne u pacjentów zakażonych ludzkim wirusem niedoboru odporności typu 1 (HIV-1). Obejmują one monitorowanie poziomu wiremii z dokładnym podaniem liczby kopii RNA HIV-1 u pacjentów objętych terapią antyretrowirusową. U pacjentów przed włączeniem do terapii Abacaviru wykonywane są również oznaczenia obecności allelu HLA-B*5701 w związku z możliwością wystąpienia reakcji nadwrażliwości na ww. lek w przypadku obecności allelu.
W ostatnim czasie panel badań molekularnych został poszerzony o wykrywanie DNA wirusa Cytomegalii (CMV) w osoczu oraz o diagnostykę wybranych patogenów przenoszonych drogą płciową tj. bakterii Chlamydia trachomatis oraz wirusów HPV. Krótką charakterystykę testów podano w procedurach diagnostycznych - badania molekularne.
Zakres badań molekularnych obejmuje także drobnoustroje odpowiedzialne za tzw. atypowe zapalenia płuc tj. Chamydophila pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae, Legionella pneumoniae oraz inne gatunki z rodzaju Legionella. Materiałem do badań są próbki pobrane z górnych i dolnych dróg oddechowych pacjentów.
Z początkiem tego roku zostaną ponadto wdrożone następujące badania serologiczne:
- Oznaczenie antygenu Streptococcus pneumoniae w moczu
- Oznaczenie antygenu Legionella pneumophila w moczu
- Oznaczenie przeciwciał klasy IgA (jakościowo) przeciwko Chlamydophila pneumoniae w surowicy
- Oznaczenie przeciwciał klasy IgM (jakościowo) przeciwko Chlamydophila pneumoniae w surowicy
- Oznaczenie przeciwciał klasy IgG (jakościowo/ilościowo) przeciwko Chlamydophila pneumoniae w surowicy
- Oznaczenie przeciwciał klasy IgM (jakościowo) przeciwko Mycoplasma pneumoniae w surowicy
- Oznaczenie przeciwciał klasy IgG (ilościowo) przeciwko Mycoplasma pneumoniae w surowicy
W związku z dostępem do analizatora LightCyclerŽ 2.0 w technologii Real-time PCR w tym roku zostaną zwalidowane badania, które obejmą wykrywanie materiału genetycznego (DNA) bakterii odpowiedzialnych za zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (meningitis) oraz bakteriemię. Materiałem wyjściowym do badań będzie krew pełna, osocze oraz płyn mózgowo-rdzeniowy.
Pełny wykaz badań, których wdrożenie planowane jest już z początkiem 2010 r. zamieszczono w procedurach diagnostycznych - badania molekularne i immunodiagnostyczne.
Wartości referencyjne dla wykonywanych badań molekularnych
W badaniach molekularnych brak jest pojęcia zakresu norm. Można jedynie stwierdzić wykrycie lub brak materiału genetycznego w badanej próbce materiału pobranej od pacjenta. W zamieszczonych tabelach podano jedynie zakresy liniowości przypisane stosowanym testom.
Wyposażenie pomiarowo-badawcze pracowni
- Analizator Cobas TaqMan 48
- Analizator Cobas e 411
- NucliSens - easyMag
- Termocykler NucliSens-EasyQ
- Analizator NucliSens-EasyQ
- Termocykler 9700
- Analizator LightCyclerŽ 2.0
- Czytnik do metody ELISA (Organon Teknika)
- Płuczki Washer do mikropłytek w systemie automatycznym 430 i 400 (Organon Teknika)
- Komora laminarna (Heraeus Air HLB 2448 GS)
- UV Sterilizing PCR Cabinet (Symbios)
- UV Transilluminator (UVP; Eppendorf)
- Zamrażarka (temp. chłodzenia -70° do -80°C (Jouan HX 230S)
- Wirówka z chłodzeniem (MPW-350) z zestawem cytologicznym CYTOSET
- Wirówka z rotorem horyzontalnym SIGMA do płytek mikrotitracyjnych
- Mikrowirówka mini spin (Eppendorf)
- Mikrowirówka Galaxy Mini Star
- Thermo-Shaker PST-60 HL plus (BIOSAN)
- Thermomixer Comfort (Eppendorf)
- Mikrofalówka LG
- Wytrząsarka typ VORTEX
- Pipety automatyczne Eppendorf
- Lodówko-zamrażarka Polar CZ 340
Szczegółowe informacje dotyczące wykonywanych badań, stosowanych metod badawczych, wartości referencyjnych oraz wyposażenia pracowni podano w procedurach diagnostycznych - badania molekularne i badania immunodiagnostyczne.
PRACOWNIA PARAZYTOLOGII
Pracownia uzyskała odrębność organizacyjną 1 września 2007 r. na podstawie Zarządzenia Nr 94/07 Dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Badania wykonywane w pracowni pozwalają potwierdzić obecność lub brak pasożytów człowieka w pobranym materiale, ze szczególnym uwzględnieniem pasożytów przewodu pokarmowego. Pracownia specjalizuje się również w badaniach pasożytów tropikalnych, w tym m.in.: rodzajuPlasmodium wywołującego malarię.
Standardowe badanie parazytologiczne
Badanie składa się z analizy próbki kału oraz oceny wymazu parazytologicznego. Dostarczony do pracowni materiał jest opracowywany pięcioma metodami diagnostycznymi. Standardowe badanie parazytologiczne umożliwia wykrycie zarówno pierwotniaków (pasożytów jednokomórkowych m.in.: lamblii jelitowych, ameb), jak i pasożytów zaliczanych do przywr, tasiemców i nicieni.
Zaleca się trzykrotne wykonanie badania. Pomiędzy kolejnymi próbkami należy zachować odstęp minimum dwóch dni. Na przykład, jeżeli pierwsza próbka została pobrana w poniedziałek, to następną należy dostarczyć najwcześniej w środę, a ostatnią w piątek.
Pracownia we współpracy z Pracownią Diagnostyki Molekularnej i Immunodiagnostyki wykonuje badania obejmujące wykrywanie koproantygenu Gardia lamblia Stiles (lamblii jelitowej) w kale testem immunoenzymatycznym oraz ocenę obecności cyst Gardia lamblia w preparacie bezpośrednim.
Wykaz wykonywanych procedur
L.p. | Nazwa procedury |
1. | Ocena mikroskopem optycznym preparatu bezpośredniego materiału z biopsji |
2. | Ocena mikroskopem optycznym preparatu odbitkowego w kierunku leiszmaniozy |
3. | Ocena mikroskopem optycznym preparatu bezpośredniego wyskrobin |
4. | Ocena mikroskopem optycznym preparatu bezpośredniego kału z wykorzystaniem soli fizjologicznej |
5. | Ocena mikroskopem optycznym preparatu bezpośredniego kału z wykorzystaniem płynu Lugola |
6. | Ocena mikroskopem optycznym preparatu bezpośredniego kału wykonanego metodą Kato-Miury |
7. | Ocena mikroskopem optycznym preparatu bezpośredniego kału wykonanego metodą dekantacji |
8. | Ocena mikroskopem optycznym preparatu bezpośredniego kału wykonanego metodą flotacji (metoda Fausta) |
9. | Ocena mikroskopem optycznym wymazu z odbytu |
10. | Ocena mikroskopem optycznym preparatu bezpośredniego hodowli nicieni |
11. | Ocena wzrokowa materiału z hodowli w kierunku nicieni |
12. | Ocena mikroskopem optycznym preparatu bezpośredniego materiału z górnych dróg oddechowych |
13. | Ocena mikroskopem optycznym preparatu bezpośredniego moczu |
14. | Ocena wzrokowa elementów pasożyta |
15. | Ocena mikroskopem optycznym preparatu bezpośredniego z płynu mózgowo-rdzeniowego |
16. | Ocena mikroskopem optycznym preparatu bezpośredniego z płynu owodniowego |
17. | Ocena mikroskopem optycznym preparatu bezpośredniego z popłuczyn pęcherzykowo-oskrzelowych |
18. | Ocena mikroskopem optycznym preparatu bezpośredniego z treści dwunastniczej |
19. | Ocena mikroskopem optycznym preparatu bezpośredniego grubej kropli i rozmazu w kierunku malarii, trypanosomozy i babeszjozy |
20. | Ocena mikroskopem optycznym preparatu bezpośredniego z innego materiału w celu identyfikacji pasożytów |
21. | Wykonanie testu jakościowego do wykrywania Plasmodium falciparum oraz P. vivax, P. ovale, P. malariae |
Wykaz procedur wykonywanych dla pacjentów indywidualnych (badania płatne)
L.p. | Nazwa procedury |
1. | Stolec i wymaz w kierunku pierwotniaków i robaków |
2. | Badanie w kierunku owsików (kał z wymazem) |
3. | Stolec- hodowla w kierunku nicieni |
4. | Żółć, treść dwunastnicza |
5. | Wykrywanie obecności pasożyta w materiałach |
6. | Badanie w kierunku malarii - preparat mikroskopowy techniką cienkiego rozmazu i grubej kropli |
7. | Test jakościowy do wykrywania Plasmodium falciparum oraz P. vivax, P. ovale, P. malariae |
Czas oczekiwania na wynik badania
Wyników standartowych badań parazytologicznych można oczekiwać z reguły do 24 godzin.
W szczególnych przypadkach czas oczekiwania na wynik wynosi 2 dni robocze. Odczyt hodowli w kierunku nicieni następuje po 10 dniach od pobrania próbki. W przypadku badań wykonywanych we współpracy z Pracownią Diagnostyki Molekularnej i Immunodiagnostyki czas oczekiwania na wynik wynosi do 5 dni roboczych.
Pacjenci pragnący wykonać odpłatnie badanie w kierunku malarii proszeni są o wcześniejszy telefoniczny kontakt z pracownią w celu ustalenia terminu badania.
Wyposażenie pomiarowo-badawcze pracowni
- Mikroskop optyczny OLYMPUS CH 30
- Mikroskopy PZO Warszawa
- Lupa WZP MR-W-IV-43
- Lodówka Predom-Polar
PRACOWNIA KONTROLI ZAKAŻEŃ SZPITALNYCH
Pracownię powołano z dniem 1 września 2007 r. na mocy Zarządzenia Nr 94/07 Dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Pracownia wyposażona jest w dwa zestawy komputerowe, w tym jeden z oprogramowaniem MicrobioNET do rejestracji badań oraz opracowań statystycznych.
W pracowni realizowane są zadania wynikające z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 marca 2005 r. w sprawie rejestrów zakażeń zakładowych oraz raportów o występowaniu tych zakażeń. Codzienna rejestracja drobnoustrojów alarmowych stanowi podstawę dla bieżącej oceny sytuacji epidemiologicznej Szpitala oraz umożliwia tworzenie pełnej bazy danych w celu sporządzania półrocznych i rocznych raportów o zakażeniach zakładowych i drobnoustrojach alarmowych.
Zespół pracowni czynnie uczestniczy w pracach Zespołu Kontroli Zakażeń Zakładowych Szpitala Uniwersyteckiego w zakresie:
- szkoleń personelu medycznego
- bieżącej oceny sytuacji epidemiologicznej Oddziałów Klinicznych Szpitala
- mikrobiologicznego monitorowania chorych i personelu medycznego oddziałów
- tworzenia procedur ważnych dla szeroko pojętych działań związanych z zapobieganiem zakażeniom szpitalnym.
Ważnym zadaniem pracowni jest współpraca z pozostałymi pracowniami Zakładu Mikrobiologii w zakresie opracowań epidemiologicznych wyników badań. Zbiorcze, retrospektywne analizy wyników mikrobiologicznych dostarczają lokalnych danych o prawdopodobnych czynnikach etiologicznych zakażeń, wrażliwości drobnoustrojów oraz szerzeniu się oporności na leki przeciwbakteryjne.
ZAKŁAD MIKROBIOLOGII - ADMINISTRACJA
Pion administracyjny Zakładu tworzy 2-osobowy zespół statystyków medycznych, których głównym zadaniem jest comiesięczne sprawozdawanie liczby i rodzaju badań mikrobiologicznych wykonanych na rzecz poszczególnych jednostek organizacyjnych Szpitala oraz kontrahentów zewnętrznych. Każdego miesiąca do Działu Ewidencji Kosztów i Wyceny Procedur Medycznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie sprawozdawanych jest łącznie około 13 000 badań w oparciu o procedury ICD-9.
Do ważnych zadań administracji należy ponadto: - segregacja i archiwizacja dokumentacji medycznej - zgłaszanie czynników biologicznych zakażeń do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, zgodnie z obowiązującymi przepisami, - udzielanie informacji dotyczących zakresu wykonywanych badań oraz funkcjonowania Zakładu, - Prowadzenie Kasy Pomocniczej, wystawianie faktur VAT, - sporządzanie raportów kasowych, - realizacja zadań w zakresie zamówień odczynników diagnostycznych, - współpraca z Sekcją Odczynników, - przygotowywanie zamówień materiałów zużywalnych, materiałów biurowych, sanitarnych i gospodarczych.
Z dniem 1 stycznia 2008 r. na podstawie Zarządzenia Nr 169/07 Dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie powołano w strukturach Zakładu Mikrobiologii nową komórkę organizacyjną o nazwie Pracownia Diagnostyki Molekularnej i Immunodiagnostyki.
Zakład zajmuje powierzchnię 352,85 m2. Pomieszczenia dostosowane są do wykonywanych w nich prac i odpowiadają charakterowi usług świadczonych przez laboratorium pełnoprofilowe.
Usługi medyczne
Zakład Mikrobiologii
Informacja Zakładu Mikrobiologii dotycząca punktu pobrań
Punkt pobrań Zakładu Mikrobiologii ul. Jakubowskiego 2 /pawilon D, II p./ (nowa siedziba Zakładu):
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 13:00
- Pobrania krwi żylnej i włośniczkowej do badań mikrobiologicznych
- Pobrania wymazów z dróg oddechowych, spojówek, zmian skórnych itp.
- Zeskrobiny z paznokci i skóry, pobrania włosa
- Pobrania materiału do badań w kierunku występowania nużeńców (Demodex)
- Pobrania materiału z dróg moczowo-płciowych do badań mikrobiologicznych - poniedziałki, środy i czwartki (8:00-13:00)
Materiał uprzednio pobrany i zabezpieczony można dostarczać do punktu przyjęć Zakładu Mikrobiologii na ul. Jakubowskiego 2, w dni powszednie w godzinach od 7:30 do 15:05.
Informujemy, że z dniem 19 lipca 2021 r. punkt przyjęć materiału przy ul. Kopernika 19 zostanie zamknięty. Materiał należy kierować do Zakładu Mikrobiolgii przy ul. Jakubowskiego 2.
Szczegółowe informacje dotyczące badań można uzyskać pod nr telefonu: 12 400 36 83.
Aktualne cenniki badań można znaleźć na stronie internetowej umowy, pod adresem: https://www.su.krakow.pl/uslugi-komercyjne/cennik-badan
Płatność za badania możliwa gotówką lub płatność kartą płatniczą.
Zasady przyjęć
BADANIA
Działalność
Zakład Mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wykonuje szeroki panel badań diagnostycznych z zakresu bakteriologii, wirusologii, mykologii oraz parazytologii. Profil świadczonych usług jest systematycznie poszerzany i dostosowywany do wymogów stawianych szerokoprofilowym laboratoriom mikrobiologicznym.
Dla celów sprawozdawczych i rozliczeniowych w Zakładzie wdrożono jednolity system kodowania badań laboratoryjnych oparty o polską wersję Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych (ICD-9). Liczba wykonywanych i sprawozdawanych rocznie procedur znacząco przekracza: 81 tys. dla badań bakteriologicznych, 58 tys. dla badań serologicznych, 13 tys. dla badań mykologicznych, 5 tys. w przypadku badań parazytologicznych oraz 3 tys. dla badań molekularnych.
Zakład posiada rozbudowaną „infrastrukturę komputerową” funkcjonującą w postaci dwóch sieci informatycznych: MicrobioNET oraz PSM. Komputerowa rejestracja wszystkich zlecanych badań i wyników umożliwia tworzenie bazy danych dla celów statystycznych oraz archiwizację danych. Obok dokumentacji w formie elektronicznej, w Zakładzie prowadzona jest szczegółowa dokumentacja badań dostępna dla organów kontrolujących oraz dla innych potrzeb. Dokumentacja medyczna pozostaje zgodna z zasadami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania. Sprawozdania z przebiegu badania (tzw. karty pracy) w postaci indywidualnych wyników, jak i zestawień zbiorczych zawierają, wymagane przez Zleceniodawcę informacje niezbędne do interpretacji wyniku badania oraz comiesięcznego sprawozdawania właściwych procedur w systemie wewnętrznego budżetowania, stosowanego w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. „Karty pracy”, formularze Zleceń, wstępne i końcowe wyniki badań wraz z potwierdzeniami odbioru są archiwizowane celem zapewnienia pełnej odtwarzalności realizacji procedury.
Dostateczne zasoby sprzętowe i materiałowe Zakładu gwarantują wykonywanie szerokiego spektrum badań mikrobiologicznych zarówno na potrzeby Szpitala Uniwersyteckiego, jak i na rzecz kontrahentów zewnętrznych.
Pobranie materiału w Zakładzie Mikrobiologii
Poniedziałki, środy, czwartki w punkcie pobrań , ul. Jakubowskiego 2, godziny 8:00 – 13:00
Informacje dotyczące badań
Telefon: 12 400 36 83; punkt pobrań ul. Jakubowskiego 2
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA - PORADNIK DLA PACJENTA
Instrukcja dla pacjentów - mocz 457 KB - 13.04.2022 09:42 Pobierz
Instrukcja dla pacjentów - kał 455 KB - 13.04.2022 09:42 Pobierz
Instrukcja dla pacjentów - wymaz z kału 627 KB - 13.04.2022 09:42 Pobierz
Instrukcja dla pacjentów - plwocina 447 KB - 13.04.2022 09:42 Pobierz
Instrukcja dla pacjentów - owsica 441 KB - 13.04.2022 09:42 Pobierz
POBIERANIA, PRZECHOWYWANIA I TRANSPORTU MATERIAŁÓW
Poniżej znajdą Państwo wykaz obowiązkujacych procedur dot. pobierania, przechowywania i transportu materiałów mikrobiologicznych.
Ogólne zasady 158 KB - 18.09.2019 12:54 Pobierz
Dobór zestawów transportowych 159 KB - 18.09.2019 12:54 Pobierz
Krew 165 KB - 18.09.2019 12:55 Pobierz
Cewnik naczyniowy dożylny 492 KB - 18.09.2019 12:55 Pobierz
Płyn mózgowo rdzeniowy 232 KB - 18.09.2019 12:55 Pobierz
Materiały ropne 232 KB - 18.09.2019 12:56 Pobierz
Materiały śródoperacyjne 230 KB - 18.09.2019 12:56 Pobierz
Materiał z oka 230 KB - 18.09.2019 12:56 Pobierz
Mocz 240 KB - 18.09.2019 12:57 Pobierz
Materiał z górnych dróg oddechowych 246 KB - 18.09.2019 12:57 Pobierz
Badania przesiewowe typu A i B 238 KB - 18.09.2019 12:57 Pobierz
Piwocina 232 KB - 18.09.2019 12:57 Pobierz
Kał i wymazy z odbytu 239 KB - 18.09.2019 12:58 Pobierz
Materiał z dróg moczowo płciowych 232 KB - 18.09.2019 12:58 Pobierz
Biologiczne wskaźniki procesu sterylizacji 234 KB - 18.09.2019 12:59 Pobierz
Zakażenia dermatofitami 237 KB - 18.09.2019 12:59 Pobierz
Badania parazytologiczne 240 KB - 18.09.2019 12:59 Pobierz
Krew do badań serologicznych Aspergillus oraz Candida 233 KB - 18.09.2019 13:00 Pobierz
Badania serologiczne Varicella Zoster Virus 231 KB - 18.09.2019 13:01 Pobierz
Diagnostyka molekularna HBV i HCV 231 KB - 18.09.2019 13:01 Pobierz
Diagnostyka molekularna wirusa HIV 1 232 KB - 18.09.2019 13:01 Pobierz
Diagnostyka molekularna Cytomegalowirusa (CMV) 232 KB - 18.09.2019 13:02 Pobierz
Badania molekularne w kierunku zakażenia Chlamydia Trachomatis 240 KB - 18.09.2019 13:03 Pobierz
Badania molekularne w kierunku zakażenia zarodźcem malarii 232 KB - 18.09.2019 13:03 Pobierz
Wykrywanie i eradykacja nosicielstwa MRSA 232 KB - 18.09.2019 13:03 Pobierz
PUBLIKACJE
- K. Turnau, J. Mitka, A. Kędzierska. Mycorrhizal status of herb-layer plants in a fertilized oak-pine forest. Plant and Soil, 1992, 143: 148-152
- A. Kędzierska. Immunogenetic aspects of celiac disease in children. Med. Sci Monit, 1999, 5: 732-40
- A. Kędzierska, G. Turowski. Układ zgodności tkankowej człowieka - HLA. Rozważania w świetle aktualnych poglądów. III. Współzależność między antygenami HLA a występowaniem określonych chorób. Przeg Lek, 2001,7-8: 814-817
- G. Turowski, A. Kędzierska. Soluble HLA class I antigens as a familial genetic background in celiac disease. Centr Eur J Immunol, 2001, 26: 28-30
- A. Kędzierska, M. Kapińska-Mrowiecka, M. Czubak-Macugowska, J.Kaszuba-Zwoińska, J. Pryjma. Produkcja cytokin typu Th1 i Th2 przez aktywowane jednojądrzaste komórki krwi obwodowej (PBMCs) u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry - związek ze stanem klinicznym i kolonizacją przez Staphylococcus aureus. Post Dermatol Alergol, 2004, 21: 180-189
- A. Kędzierska, J. Kaszuba-Zwoińska, Z. Słodowska-Hajduk, M. Kapińska-Mrowiecka, M. Czubak, J. Pryjma. SEB-induced T cells apoptosis in atopic patients - correlation to the clinical status and skin colonization with Staphylococcus aureus. Arch Immunol Ther Exp, 2005, 53: 63-70
- A. Kędzierska, A. Pietrzyk, J. Kędzierska, P. Kochan, A.B. Skotnicki. Immunodiagnostyka inwazyjnych zakażeń grzybiczych o etiologii Aspergillus i Candida w chorobach rozrostowych układu krwiotwórczego. Acta Haematol Pol, 2006, 37: 539-551
- A. Kędzierska. (1->3)-b-D-Glucan - A New Marker for the Elary Serodiagnosis of Deep-seated Fungal Infections in Humans. Pol J Microbiol, 2007, 56: 3-9
- A. Kędzierska, P. Kochan, A. Pietrzyk, J. Kędzierska. Current status of fungal cell wall components in the immunodiagnosis of invasive fungal infections in humans: galactomannan, mannan and (1->3)-b-D-glucan antigens. Eur J Clin Microbiol Infect Dis, 2007, 26 (11): 755-66.
- A. Kędzierska, M. Kapinska-Mrowiecka, M. Czubak-Macugowska, J. Kędzierska, K. Wójcik. Susceptibility testing and resistance phenotypes detection in Staphylococcus aureus strains isolated from patients with atopic dermatitis, with apparent and recurrent skin infection. Br J Dermatol, 2008, 159 (6): 1290-9.
- A. Kędzierska, K. Wójcik, M. Kapińska-Mrowiecka, T. Mikołajczyk, M. Czubak-Macugowska, J. Kędzierska, J. Pryjma. Intracellular killing of Staphylococcus aureus strains isolated from skin of patients with atopic dermatitis correlates with peripheral blood neutrophil respiratory burst activity and hydrogen peroxide susceptibility in vitro. Arch Microbiol, 2009 (in Press)
- J. Kędzierska, M. Doleżal, P. Kachlik. Ocena stanu lekooporności pałeczek Gram-ujemnych wyosobnionych z materiału klinicznego. Med. Dośw. Mikrobiol, 1999, 51: 113-122
- J. Kędzierska, M. Doleżal, P. Kachlik. Udział wieloopornych pałeczek Gram-ujemnych w zakażeniach uogólnionych u noworodków leczonych w Klinice Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w latach 1993-1997. Przegląd Lekarski, 1999, 56, 12: 755-759
- J. Kędzierska, M. Doleżal. Microbiological profile of bloodstream infections in patients at a University Hospital in Cracow - retrospective studies. Med. Sci. Monit, 1999, 6: 1168-1173
- J. Kędzierska, M. Doleżal, M. Szyguła. Udział grzybów w zakażeniach szpitalnych krwi u chorych leczonych w Oddziałach Klinicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w latach 1993 - 1998. Med. Dośw. Mikrobiol, 2000, 52: 197-205
- J. Kędzierska, J. Janik, M. Doleżal. Analiza profilu bakteriologicznego noworodków i środowiska Oddziałów Neonatologicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Klinika Chorób Zakażnych i Zakażenia Szpitalne, 2000, 4,1: 15-22
- M. Kawalec, M. Gniadkowski, J. Kędzierska, A. B Skotnicki, W. Hryniewicz. Selection of Teicoplanin-Resistant Enterococcus faecium Mutant during Outbreak Caused by Vancomycin-Resistant with VanB Phenotype. J. Clin. Microbiol, 2001, 12
- J. Kędzierska, J. Węgrzyn, A. B Skotnicki, A. Skop, W. Pawliszyn. Zakażenia fenotypem VanB Enterococcus faecium i E. faecalis u chorych z niedoborem immunologicznym w przebiegu chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Med. Dośw. Mikrobiol, 2003, 55: 11-24
- J. Kędzierska, J. Węgrzyn, A. B Skotnicki, A. Kędzierska. Terapeutyczne i epidemiologiczne aspekty infekcji opornymi na wankomycynę szczepami z rodzaju Enterococcus u chorych na schorzenia nowotworowe układu krwiotwórczego. Acta Haematologica Polonica, 2003, 34, 2: 187-199
- J. Kędzierska, J. Węgrzyn, A. Kędzierska. Bakteryjne i grzybicze zakażenia krwi u chorych w oddziałach klinicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Med. Dośw. Mikrobiol, 2003, 55: 259-270
- J. Kędzierska, A. Pietrzyk, A. Kędzierska, J. Węgrzyn, J. Zdziarska. Analiza epidemiologiczna uogólnionych zakażeń grzybiczych u chorych w oddziałach Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zakażenia, 2005, 1: 47-53
- M. Wiatr, A. Morawska, J. Składzień, J. Kędzierska. Alcaligenes xylosoxidans - pathogen przewlekłego zapalenia ucha. Otolaryngologia Polska, 2005, LIX, 2: 277-28
- J. Kędzierska, B. Piątkowska-Jakubas, A. Kędzierska, G. Biesiada, A. Brzychczy, A. Parnicka, B. Miękinia, W. Sułowicz. Clinical presentation of extraintestinal infections caused by non-typhoid Salmonella serotypes among patients at the University Hospital in Cracow during an 7-year period. Pol J Microbiol, 2008, 57(1): 41-47
- M. Kawalec, J. Kędzierska, A. Gajda, E. Sadowy, J. Węgrzyn, S. Naser, A. B Skotnicki, M. Gniadkowski, W. Hryniewicz. Hospital outbreak of vancomycin - resistant enterococci caused by a single clone of Enterococcus raffinosus and several clones of Enterococcus faecium. Clin Microbiol Infect, 2007, 13: 893-901
- Kubisz, J. Kędzierska, J. Kulig. Bakteryjne czynniki etiologiczne zakażeń układu oddechowego w Oddziale Intensywnej Terapii Kliniki Chirurgicznej. Przegląd Lekarski, 2008, 65, 6: 283-287
- J. Kędzierska. Raport z badania mikrobiologicznego próbek materiałów pobranych podczas ekshumacji szczątków generała Władysława Sikorskiego. Arch. Med. Sąd. Krym, 2009, LIX: 46-47
- B. Macura, J. Sysło. Wpływ hydrofobowych właściwości powierzchni grzybów z rodzaju Candida na ich adherencje in vitro. Med. Dośw Mikrobiol, 1986, 38
- B. Macura, J. Sysło. Hydrofobowość i zdolność adherencji szczepów Candida wyizolowanych od ludzi chorych na grzybicę. Med. Dośw Mikrobiol, 1990, 42
- B. Macura, T. L. Huong, J. Sysło, I. Sierhej. Wpływ niektórych składników ściany komórkowej grzybów na przyleganie Candida albicans do nabłonka jamy ustnej in vitro. Med. Dośw Mikrobiol, 1991, 43
- B. Macura, J. Sysło, E. Filip. Adherencja In vitro Candida albicans do komórek błony śluzowej dzieci z zaburzeniami odporności. Dośw Mikrobiol, 1992, 44
- A.B. Macura, J. Sysło. The influence of proteinase production on in vitro adherence of Candida Yeats. Alpe Adria Microbiology Journal. 1994, 4
- B Macura, A. Voss, W. G Melchers, J. F. G. M Meiss, J. Sysło, P. B Heczko. Characterization of pathogenetic of Candida albicans strains. Zent. Bl. Bakteriol, 1998, 1286
- K. Stryszewska, Pyś J.B. Mycotoxins in maize silage and their implications for health of cows. Scientific Messenger of Lviv National Academy of Veterinary Medicine named after S.Z. Gzhytskyj. 2004, 6, 2(1):153-159.
- J. B Pyś, K. Stryszewska. Effect of preservation method of grasses from ecologically threatened areas on the trace elements content of the feeds. Scientific Messenger of Lviv National Academy of Veterinary Medicine named after S.Z. Gzhytskyj. 2004, 6, 2(3): 111-116.
- J. B Pyś, K. Stryszewska. Effect of cereal grains added to ensiled lucerne on fermentation quality and chemical composition of silages. Scientific Messenger of Lviv National Academy of Veterinary Medicine named after S.Z. Gzhytskyj. 2004, 6, 2(5): 117-121.
- J. B Pyś, K. Stryszewska. The effect of lactic acid addidtive on the fermentation quality and chemical composition of the meadow grass silage. Scientific Messenger of Lviv National Academy of Veterinary Medicine named after S.Z. Gzhytskyj. 2004, 6, 2(5): 121-125.
- J. B Pyś, K. Stryszewska. The effect of dry matter, bacterial inoculat and lactic acid additive on the fermentation quality and protein degradation in red clover silage. Scientific Messenger of Lviv National Academy of Veterinary Medicine named after S.Z. Gzhytskyj. 2004, 6, 2(5): 125-128.
- J. B Pyś, K. Stryszewska.The effect of effluent absorbents, chemical and bacterial additive on the fermentation quality adn chemical composition of luverne silage. Scientific Messenger of Lviv National Academy of Veterinary Medicine named after S.Z. Gzhytskyj. 2004, 6, 2(5): 128-132.
- J. B Pyś, J. Kański, K. Stryszewska. The effect of bacterial inoculant with enzymes and rolled barley additive on the fermentation quality and protein degradation of alfalfa multifoliate silage. Scientific Messenger of Lviv National Academy of Veterinary Medicine named after S.Z. Gzhytskyj 2004, 6, 3(5): 150-162.
- K. Stryszewska, J. BPyś.Microbiological threats to livestock buildings. Scientific Messenger of Lviv National Academy of Veterinary Medicine named after S.Z. Gzhytskyj, 2005, 7, 3(26), 3: 220-226.
- Pyś J.B., J. Kański, K. Stryszewska.The effect of lactic acid bacteria and amylase additive on the fermentation quality and chemical composition of whole-plant maize silage. Scientific Messenger of Lviv National Academy of Veterinary Medicine named after S.Z. Gzhytskyj, 2005, 3(26), 3 205-209.
- J. B Pyś, K. Stryszewska, R. Augustyn.The effect of formic acid and molasses additive on the fermentation quality and chemical composition of red clover silage. Messenger of Lviv National Academy of Veterinary Medicine named after S.Z. Gzhytskyj, 2005, 3(26), 3: 210-214.
- J. B Pyś, K. Stryszewska , R. Augustyn. The effect of whole plant maize forage, lactic acid bacteria and cell wall degrading enzymes additive on the fermentation quality and chemical composition of alfalfa silage. Messenger of Lviv National Academy of Veterinary Medicine named after S.Z. Gzhytskyj, 2005, 3(26), 3: 215-219.
- K. Stryszewska, J. B. Pyś.Effects of different silage additives on the microbial population and aerobic stability of maize silage. Journal of Animal and Feed Sciences, 15, Suppl. 1, 2006, 121-124
Personel
Zakład Mikrobiologii
Nasz personel

Kierownik Zakładu
Jolanta Kędzierska
dr n. biol.
Zastępca Kierownika
Aleksander Mazur
lek. | Zastępca Kierownika Zakładu Mikrobiologii
Kierownicy Pracowni
Urszula Pradel
mgr | Kierownik Pracowni Bakteriologii Ogólnej i Mikrobiologicznych Badań Środowiskowych Zakładu Mikrobiologii.
Jadwiga Sysło
dr n. farm. | Kierownik Pracowni Diagnostyki Molekularnej i Immunodiagnostyki Zakładu Mikrobiologii
Lekarze medycyny
Artur Drzewiecki
dr n. med. | Specjalista mikrobiologii lekarskiej | Pracownia Bakteriologii Ogólnej i Mikrobiologicznych Badań Środowiskowych - NSSU
Aleksander Mazur
lek.
Lekarze rezydenci
Alicja Lazar
lek.
Diagności laboratoryjni
Jolanta Kędzierska
dr n. biol.
Patrycja Chudeusz
mgr | Pracownia Diagnostyki Molekularnej i Immunodiagnostyki - NSSU
Izabela Czubak-Sotwin
mgr | Pracownia Diagnostyki Molekularnej i Immunodiagnostyki - NSSU
Dorota Dąbek
mgr | Pracownia Diagnostyki Molekularnej i Immunodiagnostyki - NSSU
Bernadetta Jakubowicz
mgr | Specjalista laboratoryjnej immunologii medycznej | Pracownia Diagnostyki Molekularnej i Immunodiagnostyki - NSSU
Anna Kędzierska
dr n. biol. | Specjalista mikrobiologii medycznej | Pracownia Diagnostyki Molekularnej i Immunodiagnostyki - NSSU
Dagmara Kołodziej
mgr | Pracownia Bakteriologii Ogólnej i Mikrobiologicznych Badań Środowiskowych - NSSU
Anna Kujawska
mgr | | Specjalista mikrobiologii medycznej | Pracownia Bakteriologii Ogólnej i Mikrobiologicznych Badań Środowiskowych - NSSU
Anna Kłyś
dr n. biol. | Pracownia Parazytologii - NSSU
Joanna Lachowska
mgr | Pracownia Parazytologii - NSSU
Iwona Martyka
mgr | Pracownia Diagnostyki Molekularnej i Immunodiagnostyki - NSSU
Katarzyna Mastalska
mgr | Pracownia Diagnostyki Molekularnej i Immunodiagnostyki - NSSU
Magdalena Namysł
mgr | Pracownia Mykologii - NSSU , Pracownia Analiz Epidemiologicznych - NSSU
Katarzyna Pasierb
mgr | Pracownia Bakteriologii Ogólnej i Mikrobiologicznych Badań Środowiskowych - NSSU
Anna Pałka
mgr | Pracownia Bakteriologii Ogólnej i Mikrobiologicznych Badań Środowiskowych - NSSU
Kamila Pietruszewska
mgr | Pracownia Bakteriologii Ogólnej i Mikrobiologicznych Badań Środowiskowych - NSSU
Łukasz Pojnar
mgr | Pracownia Bakteriologii Ogólnej i Mikrobiologicznych Badań Środowiskowych - NSSU
Anna Sepioło
mgr | Pracownia Mykologii
Ewa Strzebońska
mgr | Mikrobiolog | Pracownia Parazytologii - NSSU
Agnieszka Tomaszewska
mgr | Pracownia Bakteriologii Ogólnej i Mikrobiologicznych Badań Środowiskowych - NSSU
Halina Wacyra
mgr | Pracownia Bakteriologii Ogólnej i Mikrobiologicznych Badań Środowiskowych - NSSU
Martyna Zając
mgr | Pracownia Bakteriologii Ogólnej i Mikrobiologicznych Badań Środowiskowych - NSSU
Magdalena Żukowska-Żbik
mgr | Pracownia Diagnostyki Molekularnej i Immunodiagnostyki - NSSU
Monika Żurek
mgr | Pracownia Diagnostyki Molekularnej i Immunodiagnostyki - NSSU
Biolodzy
Paweł Zbrojkiewicz
mgr | Biolog | Punkt Przyjęć Materiału
Biotechnolodzy
Zofia Mazurek
mgr | Biotechnolog | Pracownia Diagnostyki Molekularnej i Immunodiagnostyki - NSSU
Pielęgniarki
Agnieszka Handziak
licencjat | Punkt Pobrań Materiału - NSSU
Pomoce laboratoryjne
Elżbieta Sroka
Punkt Pobrań/Przyjęć Materiału - Kopernika 19
Technicy analityki medycznej
Krystyna Taboł
Punkt Pobrań/Przyjęć Materiału - Kopernika 19
Technicy chemicy - laboranci
Monika Zagórska
Technik chemik | Pracownia Bakteriologii Ogólnej i Mikrobiologicznych Badań Środowiskowych - NSSU
Część administracyjna Zakładu Mikrobiologii - NSSU
Agnieszka Czaja
mgr
Edyta Karaś
mgr
Katarzyna Matuszewska
Wojciech Romanowski
Katarzyna Węgrzyn
mgr
Agnieszka Wierzbińska
Kontakt
Zakład Mikrobiologii
Punkt pobrań Zakładu Mikrobiologii ul. Jakubowskiego 2 /Budynek D, II p.
- tel.: 12 400 36 83
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:00
- Pobrania krwi żylnej i włośniczkowej do badań mikrobiologicznych
- Pobrania wymazów z dróg oddechowych, spojówek, zmian skórnych itp.
- Zeskrobiny z paznokci i skóry, pobrania włosa
- Pobrania materiału do badań w kierunku występowania nużeńców (Demodex)
- Pobrania materiału z dróg moczowo-płciowych do badań mikrobiologicznych - po wcześniejszym umówieniu terminu!
Materiał uprzednio pobrany i zabezpieczony można dostarczać do punktu przyjęć Zakładu Mikrobiologii ul. Jakubowskiego 2, w dni robocze w godzinach od 7:30 do 15:05
Pracownia Bakteriologii Ogólnej i Mikrobiologicznych Badań Środowiskowych:
- tel.: 12 400 36 60
Pracownia Mykologii
- tel.: 12 400 36 59
Pracownia Diagnostyki Molekularnej i Immunodiagnostyk:
- Badania immunodiagnostyczne:
- tel: 12 400 36 62
- tel.: 12 400 36 63
- Badania molekularne:
- tel.: 12 400 36 56
- tel.: 12 400 36 57
Pracownia Parazytologii
- tel.: 12 400 36 64
Pracownia Analiz Epidemiologicznych
- tel.: 12 400 36 65
Punkt przyjęcia materiału
- tel. 12 400 36 61 i 12 400 36 99
Zakład Mikrobiologii

Jolanta Kędzierska dr n. biol.
Zakład
Jakubowskiego 2, bud. D, poziom +2
Nowa Siedziba SU Kraków - Prokocim
Jakubowskiego 2, 30-688 Kraków
Dotychczasowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego
ul. Kopernika 36, 31-501 Kraków